Zigana Tüneli’nin Eşsiz Aydınlatması

Toplamda 1.702 metre uzunluğundaki Zigana Tüneli’nin yarısı Trabzon’dan, diğer yarısı da Gümüşhane’den alınan elektrik ile aydınlatılıyor.

Zigana Tüneli’nin Eşsiz Aydınlatması
18.08.2017
1.023
A+
A-

Toplamda 1.702 metre uzunluğundaki Zigana Tüneli‘nin yarısı Trabzon‘dan, diğer yarısı da Gümüşhane‘den alınan elektrik ile aydınlatılıyor.

Bundan 30 yıl önce yapımı tamamlanan Zigana Tüneli‘nin yapımına çift taraflı başlanması sebebiyle, enerjilendirme de o zamandan beri çift taraflı olarak yapılıyor. Tünelin her iki ucuna da enerji ayrı trafolardan sağlanıyor. Trabzon ve Gümüşhane tünelin aydınlatma işini ortak olarak yürütüyor.

Bazı zamanlarda tünelin yarısının aydınlık, yarısının karanlık olmasının sebebi bir tarafın Trabzon il şebekesinden, diğer tarafın da Gümüşhane il şebekesinden enerji alıyor olması. Gümüşhane il şebekesinde problem olduğunda Gümüşhane tarafı, Trabzon il şebekesinde arıza olduğunda ise diğer taraf karanlığa gömülüyor.

Tünel içerisinde arıza olduğunda ise arızanın hangi yarısında olduğuna bakılarak müdahale yapılıyor.

Kullanıma açıldığında dünyanın en uzun ikinci tüneli unvanını alacak 14,5 km uzunluğundaki yeni Zigana Tüneli’nin enerjisini yalnızca Trabzon tarafından alacağı duyuruldu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.