LED Neon Nedir? LED Neon Tabela Nasıl Yapılır? Türkiye’de Üretiliyor Mu?

LED neon ışıkları, kalın bir plastik şerit üzerine monte edilmiş LED’lerden oluşur. LED’lerin türü, rengi, boyutu ve gücü, üretilen neon ışığın rengini ve parlaklığını belirler. LED neon tabela fikri, geleneksel neon aydınlatmanın sorunlarını çözmek için ortaya atılmıştır. LED neon tabelalar, neon tabelalarla aynı temel konsept kullanılarak yapılır.

LED Neon Nedir? LED Neon Tabela Nasıl Yapılır? Türkiye’de Üretiliyor Mu?
02.08.2021
8.897
A+
A-

LED neon, cam neon ışıkların aydınlatma etkisini daha verimli bir şekilde taklit eden teknolojiye verilen isimdir.

LED neon ışıkları, kalın bir plastik şerit üzerine monte edilmiş LED‘lerden oluşur. LED’lerin türü, rengi, boyutu ve gücü, üretilen neon ışığın rengini ve parlaklığını belirler. Işığın yumuşak ve kesintisiz bir görünüme sahip olması için üzerinde şeffaf bir silikon kaplama bulunmaktadır. LED neon ışıkları, çalışmak için çok fazla güce ihtiyaç duymaz ve gerektiğinde kolayca kısılabilir.

Piyasada birçok farklı tipte LED neon bulunmaktadır. En yaygın olanı esnek bir ip şeklinde olan ip neon ışıklardır. İp şeklindeki bu neon ışığı, istenilen şekilde bükülür ve kesilir. Bu sayede her türde harf, sayı ve şekli oluşturmak mümkündür.

LED neon ışık şeritleri, birçok farklı renkte üretilebilir. Tek bir neon ışık şeridi, içerisinde farklı renkte ışık yayan LED’leri barındırabilir. Bu sayede tek bir şerit birden fazla renkte yanabilir.

Geleneksel neon ışıkları, kırılgan ve bükülmez cam tüplerden yapılmıştır. Cam tüpler, gaz içerdiğinden camın çatlamaması veya kırılmaması için kurarken ve kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. Küçük bir çatlak bile neon ışığı kullanılmaz hale getirebilir. LED neon ışık şeritleri ise son derece esnek ve dayanıklı yapıdadır. Bu sayede iç mekanlarda, dış mekanlarda, dar alanlarda, köşelerde ve akla gelebilecek her yerde güvenle kullanılabilir.

Geneleksel neon tabelalar, neon veya halojen gibi gazlarla dolu cam tüpler kullanılarak yapılır. Bu gazlardan bir elektrik akımı geçtiğinde atomları aktive olur ve aydınlatma yapar. Neon tabelalar harika görünüme sahip olsa da cam materyal kırılmaya meyillidir ve yüksek bakım maliyeti gerektirir.

LED neon tabela fikri, geleneksel neon aydınlatmanın sorunlarını çözmek için ortaya atılmıştır. LED neon tabelalar, neon tabelalarla aynı temel konsept kullanılarak yapılır. Esnek LED neon ışık şeritlerinden yapılan neon tabelalar, geleneksel neon tabelalarla benzer görünüme sahiptir.

Resim 1. Aydınlatma Portalı logolu LED neon tabela örneği (NeuNeon)

LED neon tabela yapmak için esnek LED neon ışıklara, taban plakasına, kablo, kesici, lehim teli, havya, el matkabı ve yapıştırıcıya ihtiyaç duyulur.

LED neon tabela yapımının ilk aşaması tabela taslağının oluşturulmasıdır. Bilgisayar yazılımları kullanılarak ya da elle taslak çizimi yapılır. LED neon ışıkları kalın olduğundan harflere yeterince boşluk bırakıldığından emin olunmalıdır. Taslak çizimi, akrilik taban plakası üzerine aktarılır.

Esnek LED neon ışıkları, taslağa uygun şekilde belirli uzunluklarda kesilir. Kesilen şeritler, taban plakası üzerine yerleştirilir ve yapıştırılır.

Resim 2. LED neon tabela karakter örneği (NeuNeon)

Her bir şeridin sonunda taban plakasına delik açılır. Esnek LED neon şeridin bağlantı noktasına kablo lehimlenir ve bu kablo taban plakası üzerindeki delikten arkaya atılır. Elektrik bağlantıları taban plakasının arkasında gizlenir.

Resim 3. LED neon tabela elektrik bağlantıları (NeuNeon)

Esnek şeritlerin tamamı birbirine ve güç kaynağına bağlandıktan sonra enerji verilir ve tüm ışıkların yandığından emin olunur.

Resim 4. LED neon tabela aksesuarları ve montaj aparatları (NeuNeon)

Resim 5. LED neon tabela görüntüsü (NeuNeon)

Kaliteli LED neon ışıkları, homojen ve yumuşak ışık üretir. İçerisindeki LED çipleri ve kullanılan materyal sayesinde yüksek ışık verimine sahiptir. LED neon ışıkları, ev aydınlatmalarında, ticari ve endüstriyel uygulamalarda, otomotiv endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elektrikle çalışan her cihazda olduğu gibi neon tabelalarda da enerji tüketimi önemli bir konudur. LED neon tabelalar, geleneksel neon tabelalara göre yaklaşık 10 kat daha az elektrik enerjisi harcar. Eski tip neon ışığı, metrede yaklaşık 65 W güç tüketimine sahipken, LED neon ışıkları 6,5 W’ın altında bir tüketime sahiptir. Buna göre, 200 W enerji harcayan bir geleneksel neon tabela, aynı uzunlukta ve kalınlıkta neon LED’lerle yapıldığında yalnızca 20 W enerji tüketimine sahip olacaktır.

LED neon tabelalar, tüm dünyada kullanılmakta ve hızla geleneksel neon tabelaların yerini almaktadır. Ülkemizde de NeuNeon firması tarafından üretimi yapılmaktadır. Renkli ve ilgi çekici tabelalar hakkında detaylı bilgi edinmek ve fiyat teklifi almak için NeuNeon firması ile iletişime geçebilirsiniz.

Neuneon.co
[email protected]
+90 538 814 70 94
https://instagram.com/neuneon.co
https://shopier.com/neuneon

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 7 Yorum
 1. Mehmet Dörtlü dedi ki:

  Neon ürünleri ilgili neuneon ürünlerini tavsiye ederim.

 2. İbrahim Koraşlı dedi ki:

  Led neon hakkında hiç bilgim yoktu.

  Çok güzel açıklamışsınız.

  Teşekkür ederim.

  1. Serdar dedi ki:

   Dolu yanlış bilgi nazikçe yazdığımız doğru bilgileri de banlamışlar yazık

   1. Emre Yılmaz dedi ki:

    Merhaba Serdar Bey, sitemize yapılan yorumlar bir onay sürecinde değerlendiriliyor. Bu süreç 7 güne kadar sürebiliyor. Şimdi kontrol ettiğimde bahsettiğiniz yorumun onaylandığını görüyorum.

 3. Serdar dedi ki:

  Yanlış bilgi aktarımı yapılmış elektrik sarfiyatı hakkında 8 mt orjinal cam neon 60 watt-80 watt arası sarfiyatı vardır.
  Birde uzun ömür konusuna değinilmemiş Evet neon cam tüp ile imal edilir kırılgandır fakat usta ellerden çıkan neon yıllarca kullanılır. Dış mekanda problemizdir. Yağmur kar etkilemez yani led neon orjinal neona alternatif bir üründür. Işık milicandelası da (şiddeti de) daha fazladır. Her iki işinde imalatını yaptığımız için bilgiler teyitlidir. Tecrübe ile sabit meslekte 30 yıl doğru bilgi paylaşılınca güzeldir. H. İşler dilerim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey, konu hakkında tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

  2. Mehmet Kadir Aydın dedi ki:

   Merhabalar ben neon LED tabela yaptirmak istiyorum bana ulaşırmısınız rica etsem