Aydınlatma Atıklarınızın Geri Dönüşümüne Dikkat Ediyor Musunuz?

Aydınlatma Portalı, IstanbulLight’ın katkılarıyla düzenlediği sosyal medya anketinde takipçilerine “Aydınlatma atıklarınızın geri dönüşümüne dikkat ediyor musunuz?” sorusunu yönetti. Ankete katılanların yalnızca yüzde 21‘lik kısmı aydınlatma atıklarının geri dönüşümüne dikkat ettiğini belirtti.

Aydınlatma Atıklarınızın Geri Dönüşümüne Dikkat Ediyor Musunuz?
06.09.2019
110
A+
A-

Aydınlatma Portalı, IstanbulLight‘ın katkılarıyla düzenlediği sosyal medya anketinde takipçilerine “Aydınlatma atıklarınızın geri dönüşümüne dikkat ediyor musunuz?” sorusunu yönetti. Ankete katılanların yüzde 79‘u Hayır cevabını verdi.

Lamba ve armatürlerin ömürlerini tamamladıktan sonra geri dönüşüme tabi tutulması gerekiyor. Özellikle floresan lambalar içerdiği yüksek miktardaki civadan dolayı çevreye büyük zararlar veriyor.

Ampuller çöpe atıldığında genellikle kırılırlar. Bu da içerisindeki civa gazının açığa çıkmasına sebep olur. Bir floresan lamba içinde 15 miligram‘a kadar civa bulunabilir bu da yaklaşık 30 ton suyu kirletmek için yeterli miktardır.

Aydınlatma atıkları, geri dönüşüme dahil edilerek üzerindeki camın, metallerin ve diğer malzemelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılması sağlanabilir.

Aydınlatma Portalı, sosyal medya hesapları aracılığıyla yaptığı araştırma anketinde tüketicilerin aydınlatma atıklarının geri dönüşümü konusundaki farkındalığını ölçmeyi amaçladı. Ankete katılan 217 kişinin yalnızca yüzde 21‘lik kısmı aydınlatma atıklarının geri dönüşümüne dikkat ettiğini belirtti.

AGİD, IstanbulLight ve Tohum Otizm Vakfı sosyal sorumluluk iş birliği ile aydınlatma atıklarının geri dönüşüme sokularak çevre ve insan sağlığının korunmasını ve otizmli çocukların eğitimine katkı sağlanması amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda 18-21 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek IstanbulLight fuarında atık alanı oluşturulacak. En çok aydınlatma atığı getiren iki kişiye de sürpriz hediyeler verilecek.

IstanbulLight fuarına online kayıt yaptırarak ücretsiz davetiyenizi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra size özel bir referans numarası verilecek ve e-posta adresinize onay mesajı gönderilecektir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.