Aydınlatma Sektöründe Dergi Devri Kapandı

Eskinin alışkanlığı gazete ve dergiler ile internet yayınlarının savaşında sona gelindi. Habere, gelişmelere, duyurulara, açıklamalara ve bilgiye anında erişme ihtiyacı, basılı yayınların yenik düşmesine sebep oldu. Aydınlatma sektörü de bu değişimden etkilendi ve Aydınlatma Portalı’nı zirveye taşıdı.

Aydınlatma Sektöründe Dergi Devri Kapandı
01.06.2018
2.632
A+
A-

Birbirimizle iletişim kurduğumuz, bağlandığımız, paylaştığımız ve iş yaptığımız internet, artık hayatımızın merkezine yerleşti. Eskinin alışkanlığı gazete ve dergiler ile internet yayınlarının savaşında sona gelindi. Habere, gelişmelere, duyurulara, açıklamalara ve bilgiye anında erişme ihtiyacı, basılı yayınların yenik düşmesine sebep oldu. Aydınlatma sektörü de bu değişimden etkilendi ve Aydınlatma Portalı‘nı zirveye taşıdı.

Yaklaşık 2 yıl önce kurulan Aydınlatma Portalı, geçtiğimiz yıl agresif büyüme sözü vermişti. Sözünü tuttu ve sadece 1 yılda 10 kat büyüdü. Sponsorlarının desteğiyle büyüyen Aydınlatma Portalı, 2018 yılı itibariyle aylık 30.000 ziyaretçi sayısına ulaştı.

Bu değişim, en çok dijital dünyaya ayak uyduramayan geleneksel yayınları etkiledi. Sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren dergilerin pek çoğu, ya yayınını durdurdu ya da yayın sıklığını azaltarak 2-3 ayda bir sayı çıkartmaya başladı.

Okuyucu, haber değeri taşıyan bir gelişme için günlerce, haftalarca, aylarca beklemek istemiyor. Bilgiye anında ulaşmak istiyor; hızlı, güvenilir ve tarafsız yayınları tercih ediyor.

Sektör ilgilileri artık klasikleşmiş basın bültenlerinden, üzerinde çokça çalışılmış metinlerden, reklamdan öteye gitmeyen röportajlardan sıkıldı. Biraz daha yalın ve şeffaf içerikler okumak, yakınlık duymak istiyor. Bu ihtiyaca da en iyi cevap veren mecra; internet yayınları.

Aydınlatma Portalı, “Birlikte daha güçlüyüz…” sloganıyla yola çıkmış, iş birlikleriyle sektörü daha ileri noktalara taşımaya gayret gösteren bir yayın kuruluşudur. Bu amaç doğrultusunda sektörde faaliyet gösteren basılı yayınlara iş birliği için mesaj göndermiş ancak ya olumsuz yanıt almış ya da anlaşma kurallarına uymayan, tek taraflı çıkar sağlamaya çalışan medya yöneticileri ile karşılaşmıştır.

Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren basılı yayınların güç kaybetmesi olumsuz bir gelişme gibi görünse de, oluşan bu boşluk internet yayınları tarafından en iyi şekilde dolduruluyor. Talep her geçen gün internet yayınlarına doğru kaymaktadır. Bu talep artışı, Aydınlatma Portalı’nın Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın beşinci büyük sektör portalı haline gelmesine imkan sağlamıştır.

Aydınlatma Portalı, Alexa verilerine (30 Mayıs 2018) göre, LED Professional, LED Journal, Lighting Magazine, BizLED gibi global yayın yapan devleri geride bırakmış, beşinci sıraya yerleşmiştir. Her geçen gün yükselmeye devam etmektedir.

1) ledsmagazine.com – 161,232
2) luxreview.com – 241,937
3) ledinside.com – 301,532
4) archlighting.com – 424,309
5) aydinlatma.org – 559,030
6) led-professional.com – 995,476
7) ledjournal.com – 1,755,214
8) lighting-magazine.com – 2,202,798
9) bizled.co.in – 3,287,789
10) a1lightingmagazine.com – 8,247,659

Sosyal medya kanalıyla gerçekleştirilen ve katılımcılara “Aydınlatma teknolojilerini ve sektördeki gelişmeleri hangisinden takip ediyorsunuz?” anket sorusunun cevabı da sektörde dergi talebinin bittiğini, internet yayınlarının öne çıktığını gösteriyor. Yedi gün süren, 277 kişinin katıldığı anket sonucunda İnternet seçeneği %86 ile birinci sırada yer aldı. İnternet cevabını %8 ile Televizyon, %3‘er oy oranı ile Gazete ve Dergi takip etti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.