Otomotiv LED Aydınlatma Pazarı 3 Milyar Dolarlık Bir Değere Ulaştı

Tayvan merkezli pazar araştırma şirketi TrendForce’un raporuna göre otomotiv LED aydınlatma pazarı küresel ölçekte 3 milyar Dolar seviyesine ulaşacak. Otomotiv LED aydınlatma pazarındaki talep artışı, otomotiv farları ve ekran panellerine yönelik artan talepten kaynaklanıyor.

Otomotiv LED Aydınlatma Pazarı 3 Milyar Dolarlık Bir Değere Ulaştı
09.06.2021
416
A+
A-

Tayvan merkezli pazar araştırma şirketi TrendForce‘un raporuna göre otomotiv LED aydınlatma pazarı küresel ölçekte 3 milyar Dolar seviyesine ulaşacak.

Geçtiğimiz yıl etkisini hissettiren salgın, otomobil pazarı üzerinde büyük bir etki yaratmıştı. Bu etki otomotiv pazarını hedefleyen LED şirketlerine de zarar vermişti. Bununla birlikte 2020’nin ikinci yarısında otomobil satışlarındaki kademeli toparlanma, otomotiv LED aydınlatma talebindeki yukarı yönlü ivmeyi körükledi. Bunun sonucunda 2020 yılında toplam 2,5 milyar Dolar ciro elde edildi.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılında otomotiv LED aydınlatma satışlarının yüzde 13,7 artarak 2,9 milyar Dolar seviyesi geçmesi bekleniyor.

Otomotiv LED aydınlatma pazarındaki talep artışı, otomotiv farları ve ekran panellerine yönelik artan talepten kaynaklanıyor. Otomobil üreticileri LED aydınlatma çözümlerini yeni otomobil modellerine entegre etmeye devam ettikçe, LED aydınlatmanın otomotiv endüstrisindeki kullanımı da artmaya devam edecek gibi görünüyor. Yoğun talep neticesinde otomotiv LED’lerinin fiyatları artabilir ve tedarik süreleri uzayabilir.

TrendForce analisti Joanne Wu, Osram, Nichia ve Lumileds‘in yüzde 71,9‘luk birleşik pazar payıyla otomotiv endüstrisinde LED satışlarında hala ilk üçte olduğunu belirtiyor. Bu öncü şirketleri Stanley, Seoul Semiconductor, Dominant, Samsung, Everlight, Cree ve Hongli takip ediyor.

Özellikle Avrupalı ve Amerikalı otomobil üreticileri, üst düzey araç modelleri için Osram LED’leri tercih ediyor. Osram LED’lerin otomobil üreticileri tarafından benimsenmesi, otomotiv LED’lerini Osram’ın ana gelir kaynağı haline getirmiş gibi görünüyor.

Otomotiv LED tedarikçilerinin 2019 ve 2020 yılları gelir sıralaması (Birim: Milyon Dolar)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.