Armatür

Bir veya birden fazla elektrikli ışık kaynağını ve çalışması için gerekli tüm parçaları içerisinde barındıran aydınlatma ünitesine armatür adı verilir. Aydınlatma armatürü, ışık kaynağı ve diğer donanımlara gerekli korumayı sağlar, ışık dağılımını kontrol eder.

Armatür
21.11.2018
2.883
A+
A-

Bir veya birden fazla elektrikli ışık kaynağını ve çalışması için gerekli tüm parçaları içerisinde barındıran aydınlatma ünitesine armatür adı verilir.

Bir lamba, gövde ya da muhafaza içerisine takıldığında; bu bütüne aydınlatma armatürü denir. Lamba, güç kaynağı, balast, sürücü, optik ve bağlantı ekipmanları armatür tanımı içerisinde yer almaktadır. Montaj ayağı, taşıyıcı ayak ya da tutma aparatı da armatür üzerinde yer almaktadır.

Aydınlatma armatürü, ışık kaynağı ve diğer donanımlara gerekli korumayı sağlar, ışık dağılımını kontrol eder.

Aydınlatma armatürleri, sabit, taşınabilir ve özel amaçlı şekilde üç ana gruba ayrılmaktadır.

Yüzeye monte ya da gömme tavan ışıkları, avizeler, sokak lambaları, bahçe ışıkları sabit aydınlatma armatürleridir.

Masa lambaları, gece lambaları, yer ışıkları, lambaderler taşınabilir armatürlere örnek olarak gösterilebilir.

Vurgu aydınlatmaları, acil çıkış aydınlatmaları, güvenlik ışıkları, çakar lambalar ve trafik ışıkları özel kullanım sınıfında aydınlatma armatürleridir.

Geleneksel aydınlatma armatürlerinde lamba bir soket (duy) yardımıyla kolayca değiştirilebilir. Ancak, katı hal aydınlatmalarında ışık kaynağı yerine sabitlenmiş olabilir. Bu tür armatürlerde, ışık kaynağının değiştirilmesi için profesyonel destek alınmalıdır.

Aydınlatma armatürleri genellikle çalışmak için elektrik bağlantısına ihtiyaç duyar. Ancak acil durum aydınlatmaları, kamp ışıkları ve fenerler dahili batarya ile çalışabilir.

Dış ortam koşullarında çalışacak aydınlatma armatürlerinde suya, toza ve neme karşı koruma için IP derecesine dikkat edilmelidir.  Dış mekân aydınlatma uygulamalarında IP65, IP66, IP67 veya IP68 koruma sınıfına sahip aydınlatma armatürleri tercih edilmelidir. Tüm bu sınıflarda armatürler toz geçirmez ve suya karşı dayanıklıdır.

Armatürün yalnızca yağmur etkilerine karşı koruma sağlaması isteniyorsa IP65 yeterlidir ancak su altında çalışması isteniyorsa IP68 koruma sınıfı tercih edilmelidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.