Apple OLED Panel Üretimi İçin Canon Tokki’yi Seçti

OLED üretim makineleri alanında pazarda tekel olan Canon Tokki, gelecek yıllarda kârını arttırmayı ve üretim kapasitesini büyütmeyi hedefliyor. Bunda Apple’ın iPhone 8 ekranları için OLED kullanmayı düşünmesinin de etkisi olduğu düşünülüyor.

Apple OLED Panel Üretimi İçin Canon Tokki’yi Seçti
11.01.2017
156
A+
A-

Apple Inc., iPhone 8 için en iyi görüntüyü sunabilmek için, Japon tedarikçi Canon Tokki Corp’un üretim hattını sıfırladı. Canon Tokki, OLED ekranları üretme makinesinde hemen hemen tekel konumunda bulunuyor. Canon Tokki, 2016 yılında üretimini iki katına çıkarmış olmasına rağmen, yine de bir tedarik süresi beklenilmek durumunda kalınıyor. Bu üretim darboğazından ötürü iPhone 8’lerde OLED ekran konusu hala büyük bir soru işareti olarak duruyor.

Şu anda böyle bir makinenin maliyeti 85 milyar dolar gibi bir rakam ve tedarik süresi ise 2 yıl. Canon Tokki’nin yıllık üretimi ise yılda en fazla 10 ünite olduğundan dolayı artan talebe yetişmek için üretim hattının genişletilmesi düşünülüyor. Önümüzdeki 3 yıl boyunca, Samsung Display, LG Display ve Sharp gibi ekran üreticileri de bu makineler için güçlü bir talep yaratacak.

Peki bu makine nasıl bir teknolojiye sahip?
Makine aslında 100 metre uzunluğunda vakum ile üretim prensibine dayanan üretim yöntemini içeren hattan oluşuyor. Makine, cam panellerden oluşan birkaç odacık içerisinde kırmızı, yeşil ve mavi pikseller oluşturacak şekilde organik maddelerin buharlaştırılıp yüzey üzerine çökmesi sağlayarak ve tüm bu işlemleri robot kollar ile yaparak üretimi gerçekleştiriyor. Canon Tokki OLED makinesinin üretim yolunun patenti alınmış olup bu metot sayesinde sektördeki dev ekran üreticilerinin üretim veriminin üst noktalara çıkması sağlanıyor.

IHS Markit’e göre, küçük ve orta boy OLED paneller için pazarın 2018 yılında 18,6 milyar dolar olması öngörülüyor. Bu da önümüzdeki üç yıl için tekel durumunda olan Tokki’nin pazardan fazlaca yararlanacağını gösteriyor.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.