Ankara’da Alt Geçitler LED Aydınlatma İle Işıl Işıl Oldu

Ankara’da Alt Geçitler LED Aydınlatma İle Işıl Işıl Oldu
14.03.2016
561
A+
A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi ekipleri tarafından, ilk olarak Eskişehir Yolu üzerinde bulunan alt geçitlerden başlanan çalışma ile DSİ önü alt geçidi tamamen LED aydınlatma sistemi ile donatıldı. LED armatürlerin elektrik tasarrufu sağlaması ve kendini kısa sürede amorti edebilmesinin ardından, Türkiye’de üç katlı olarak yapılan ilk modern alt geçit Akay alt geçidinde de LED aydınlatma sistemini kurma çalışmalarını tamamlandı. LED armatürlerin kolay montajı sayesinde, 164 alt geçitte yer alan 10 bin armatürün bir yılda değiştirilmesi tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin alt geçitlere kurduğu “LED” aydınlatma sistemleri “klasik” aydınlatma sistemlerine göre çok daha fazla tasarruflu. “LED” aydınlatma sistemleri alt geçitlerde gündüz de yanacak. Böylece sürücüler karanlık ve aydınlık ortamlara geçişlerde yaşanan “kısmi körlükten” de korunmuş olacak.

alt-gecit-led-aydinlatma-melih-gokcek-eskisehir

LED armatürler sayesinde, yüzde 62 oranında tasarruf sağlanırken, alt geçitlerdeki aydınlatma sistemlerinin yenilenmesi maliyeti 2 yıl gibi kısa sürede amorti edildi. Büyükşehir Belediyesi’nin alt geçitlerde yılda yaklaşık 15 milyon liralık elektrik masrafı bulunuyordu. Modern teknolojiyi de ilk kullanan kurum olması ile bilinen Ankara Büyükşehir Belediyesi, “LED” aydınlatma sisteminden; rekreasyon alanlarında, tarihi ve simgesel yapıların gece aydınlatmasında da yararlanıyor.

Kaynak:
Ankara Büyükşehir Belediyesi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.