Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ne Yoğun İlgi Gösterildi

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi, ATO Congresium’da başladı. Etkinlikte belediyelerin, akıllı şehirler vizyonu doğrultusunda ulaşımdan trafiğe, içme suyundan aydınlatmaya kadar sürdürülebilir uygulamaları artıracağının işareti verildi.

Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ne Yoğun İlgi Gösterildi
15.01.2020
100
A+
A-

Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ne gösterilen yoğun ilgi sebebiyle etkinlik planlanan saati olan 10.00 yerine 12.00 itibariyle başladı. ATO Congresium’da düzenlenen kongreye yoğun ilgi gösterildi. Etkinlik için önceden kayıt yaptırmamış ziyaretçiler doluluk sebebiyle salona alınmadı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi, 3 ana oturum, 12 panel ve 6 seminerden oluşuyor. Kongreye 41 ülkeden misafirler katılım gösteriyor.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, akıllı şehri strateji, liderlik, vizyon, kültür, şeffaflık, teknoloji, donanım ve yazılım anahtar kelimeleriyle tanımlıyor. Şahin konuşmasında, 2023 vizyonu kapsamında Ar-Ge, inovasyon ve çevreye duyarlı şehircilikle yeni bir hikâye yazacaklarını ifade etti.

Fatma Şahin’in konuşmasının ardından salonda akıllı şehirleri anlatan kısa bir tanıtım filmi gösterildi. Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü Akıllı Şehir Strateji Planı, tanıtım filminde detaylarıyla açıklandı. Belediyelerin, akıllı şehirler vizyonu doğrultusunda ulaşımdan trafiğe, içme suyundan aydınlatmaya kadar sürdürülebilir uygulamaları artıracağının işareti verildi. Tanıtım filmi “Akıllı şehirler için aklını şehre ver!” mesajı ile son buldu.

Tanıtım filminin ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuşma yaptı. Yapılan açıklamalarda bakanlıkların akıllı şehircilik konusuna özel önem verdiğinin altı çizildi. Varank, kamu yatırımları ve kamu alımlarında yerlileşme ve millileşme konusunda belediyelere uyarıda bulundu. Kurum, akıllı şehir çalışmaları için belediyeleri ve girişimcileri desteklemek için her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Kongrenin açılışında son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaptı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.