Acil Aydınlatmalı LED Lamba İncelemesi

Elektrik kesintilerinde ufak bir panik yaşarız. Karanlıkta kalmamak için ya telefonun flaş ışığına, ya bir el fenerine ya da bir muma ihtiyaç duyarız. Artık evimizde kullandığımız LED lambalar bu ihtiyaca cevap veriyor. Acil aydınlatma kitli, içerisinde bir pil bulunduran LED lamba sayesinde, elektrik kesintilerinde karanlıkta kalmayacaksınız. 5.000 km uzaktan, Çinli dostlarımızdan gelen acil aydınlatma kitli 12W LED lambayı inceliyoruz.

Acil Aydınlatmalı LED Lamba İncelemesi
04.11.2016
2.215
A+
A-

Elektrik kesintilerinde ufak bir panik yaşarız. Karanlıkta kalmamak için ya telefonun flaş ışığına, ya bir el fenerine ya da bir muma ihtiyaç duyarız. Artık evimizde kullandığımız LED lambalar bu ihtiyaca cevap veriyor. Acil aydınlatma kitli, içerisinde bir pil bulunduran LED lamba sayesinde, elektrik kesintilerinde karanlıkta kalmayacaksınız. 5.000 km uzaktan, Çinli dostlarımızdan gelen acil aydınlatma kitli 12W LED lambayı inceliyoruz.

Öncelikle ürünü nasıl tanıdığımı anlatayım. Acil aydınlatma kitli bu lambayı ilk olarak yerli bir firmamızın Linkedin paylaşımında gördüm. Yeni bir ürün olarak tanıtılmıştı. Gerçekten çok ilgimi çekti, çünkü hepimizin şikayet ettiği bir problemi çözecekti. Eminim tüketici tarafından ilgiyle karşılanacak bir üründü. Bu sebeple o paylaşıma yorum olarak, firma çalışanlarına mesaj olarak ve firmaya e-posta olarak ürünü incelemek istediğimizi yazdım. Üzücüdür ki, aylarca bir dönüş olmadı. Bizim firmalarımız cevap yazana kadar elin Çinlisi ürünü bize temin etti.

Ürünle tanışma hikayem böyle. Şimdi gelelim incelemeye….

Öncelikle ürün beklediğimden daha büyük boyutlardaydı. Paketleme oldukça özenliydi, taşıma esnasında zarar görme ihtimali yok gibi. Fiyatı ise inanılmaz ama 5$‘ın altında. Çin’den kargo ücreti ödemeden sipariş verebiliyorsunuz. Görüştüğümüz ve numuneyi sağlayan satıcının linkini inceleme metninin sonunda paylaşacağım.

acil-aydinlatma-bataryali-led-lamba

acil-aydinlatma-bataryali-led-lamba-2

LED lambayı değişik güçlerde alabiliyorsunuz. Biz inceleme için en üst güç değeri olan 12W lambayı seçtik. Teknik özelliklerinde 12W, 960 lümen olarak belirtilse de bu lümen işi biraz sıkıntı. Galiba LED’lerin başlangıç ışık akısı yazıldı. Çünkü belirtildiği kadar parlak değil. Işık rengi olarak ise seçeneğimiz yok 6500K olarak satılıyor. Keşke daha sıcak renklerde seçme şansımız olsaydı.

acil-aydinlatma-bataryali-led-lamba-3

acil-aydinlatma-bataryali-led-lamba-4

Ürünü duya takıp anahtarı açtığımızda 12W güçte çalışıyor ve salon için yeterli bir aydınlatma sağlıyor. Anahtarı kapattığımızda ise normal bir lamba gibi kapanıyor. Yani sadece faz kesildiğinde lamba yanmıyor. Ancak elektrik kesintisi olduğunda, lambamızın acil aydınlatma kiti devreye giriyor. Acil aydınlatma devrede iken daha düşük bir parlaklıkta (yaklaşık %30-%40) 4 saat boyunca odamızı aydınlatmaya devam ediyor.

Yani bu lambayı salonunuza taktığınızda; normal kullanımda anahtarı kapattığınızda yani fazı kestiğinizde lamba kapanır, anahtarı açtığınızda tekrar açılır. Ancak elektrik kesintisi olduğunda, lamba gücünü düşürerek batarya ile yanmaya devam eder.

acil-aydinlatma-bataryali-led-lamba-5

acil-aydinlatma-bataryali-led-lamba-6

Lamba acil aydınlatma modunda gücünü 3.7 voltluk bir adet pilden alıyor. Elektrikle çalışırken de bu pili şarj ediyor.

acil-aydinlatma-bataryali-led-lamba-8

acil-aydinlatma-bataryali-led-lamba-9

Bunlara ek olarak, lambayı duydan sökerek bir el feneri gibi de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken lambanın tabanındaki iki kutuba parmaklarınızla dokunmak. Bu iki kutup birbirine temas ettiğinde lambamız batarya ile çalışmaya başlıyor. Elinizi çektiğinizde sönüyor. Bir de duyu suya daldırdığınızda yandığı belirtiliyor ama bu özelliğin ne işe yarayacağını anlamadığımızdan denemeye de gerek duymadık.

acil-aydinlatma-bataryali-led-lamba-10

Bataryalı bu LED lamba fiyatına göre harika bir iş çıkartıyor. Önemli bir ihtiyaca uygun maliyetle cevap veriyor. Ürünü sipariş etmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Türkiye’ye kargo ücretsizdir ve vergi muafiyeti sayesinde herhangi bir ek maliyet getirmez.

https://www.aliexpress.com/item/LED-Smart-Bulb-E27-7W-9W-12W-Led-Emergency-Light-Rechargeable-Battery-Lighting-Lamp-for-Outdoor/32655092243.html

Bu incelemeyi yazdığımızda 12W güçteki lambanın fiyatı 5$’ın altındaydı. Eğer fiyat güncellenirse bize yazın, farklı satıcılar için araştırma yapalım.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 14 Yorum
 1. eren dedi ki:

  selamlar iyi günler ürün gerçekten güzelmiş fakat ben yazınızdan acil aydınlatma kitinin nasıl devreye girdiğini anlayamadım normal koşullardan anahtarı kapattığımızda yani fazı kestiğimizde lamba kapanır bu lambada nasıl oluyor onu anlıyamadım iyi çalışmalar

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Eren Bey,

   Normal kullanımda anahtarı kapattığınızda yani fazı kestiğinizde lamba kapanır, anahtarı açtığınızda tekrar açılır. Ancak elektrik kesintisi olduğunda, lamba gücünü düşürerek batarya ile yanmaya devam eder.

   İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 2. ahmet çalışkan dedi ki:

  Emre Bey Merhabalar;

  Türkiye’de farklı markalı ürünleri alıp inceleme şansınız olursa uygun olan ve olmayan yönlerini okuyucularınız ile paylaşır iseniz piyasa bilinirliği daha fazla artabilir.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey,

   Bu zaten planımız vardı, sayenizde bu planı biraz daha öne çekiyoruz. Ev kullanıcılarına hitap eden LED lambalarla ilgili karşılaştırmalı testi çok yakında gerçekleştireceğiz.

   İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 3. bilgin kenger dedi ki:

  merhaba emre bey bahsettiginiz anahtarı açtıgımızda yani söndürmüş oldugumuzda
  acil kit devreye girer dolayısı ile elektrik kesintisi dışında anahtardan kontrol
  edilerek lambanın sönme işi nasıl olacak

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,

   Anahtarı kapattığınızda yalnızca faz bağlantısı kesilir. Nötr bağlı kalmaya devam eder. Bu sayede lamba, anahtar mı kapandı elektrik mi kesildi algılayabilir. Anahtarı kapattığınızda lamba kapanır. Anahtar açık halde iken elektrik kesintisi olursa lamba açılır.

   Saygılarımla.

 4. CANAN AVŞAR dedi ki:

  merhabalar emre bey
  işyerim için jenaratör dışında pratik bir aydınlatma sistemi arayışına girdim.konfeksiyon magazası.bilgisayar ve kamera sistemi var.
  elektrik kesildiğinde sadece ışıklarımın yanması bile yeter bana.
  100 metrekare net alan.ne öneririrsiniz.şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler
  CANAN AVŞAR

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Canan Hanım, size önerim aydınlatmalarınızın tamamını LED yapın ve aydınlatma tesisatınızı ayırarak girişine toplam güce uygun bir UPS takın. UPS ne kadar büyük olursa aydınlatmalarınız o kadar süre yanmaya devam eder.

 5. garbis gümüşmakas dedi ki:

  Emre bey sorunum şudur,2 asma abajuruma 2 adet şarjlı led ampul taktım.birinde sorun yok, diğerinde ceyran varken anahtardan açılıp kapanıyor.ceyran kesilince lamba yanmıyor,lambaların yerlerini değiştirdim sorun gitmedi,duy,daki iki telin yerini değiştirdim durum gine aynı.cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, anahtardan duya gelen elektrik kablosu faz yerine nötr olabilir. Bunu anlamak için en basit yol şudur; anahtar açık (lamba açık) durumdayken kontrol kalemi ile kabloya dokunun, hangi kabloda ışık yanıyorsa o faz kablosudur. Anahtarı kapalı duruma getirdiğinizde kontrol kaleminin ışığı sönmüyorsa anahtar fazı kesmiyor demektir. Bu durumda lambaya ve anahtara giden faz nötr kablolarının buhat üzerinden değiştirilmesi gerekir.

 6. halil çağatay turgut dedi ki:

  merhabalar. Elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bu ampül ilgimi çekti ve internet de içindeki baskı devre şemasını bulamadım. Eğer siz bulduysanız yada varsa gönderme şansınız var mı pcb tasarımı ve pilin değerlerini inceleyip Yapmak istiyorum kendimi geliştirmek için. Dönüş yaparsanız sevinirim. İyi günler.

 7. Baki kılavuz dedi ki:

  Merhaba Emre bey,
  Evde 4 ampullü bir avize kullanıyorum. Ampüllerden 1 tanesi şarjlı. Anahtardan ışıkları kapattığımda şarjlı ampül 5-6 sn sonra sanki elektrik kesilmiş gibi yanıyor. Bunun nedeni ne olabilir ve nasıl çözerim?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Şarjlı ampullerde bu tarz sorunlar sık yaşanıyor. Üreticiler zaten çoklu avizede kullanılmasını önermiyor. Diğer lambalarla aynı devreye bağlandığında bahsettiğiniz gibi kararsız çalışmaya başlıyor. Bu yüzden tekli bir avizede kullanmanızı öneririm.

 8. Metin Tok dedi ki:

  Ben deprem olduğunda lamba kapalıyken bile devreye girecek şarjlı bir aydınlatma arıyorum 99 dan önce bile vardı apartmanda böyle bir şey. Evde sürekli lambaları açık tutamam bu lamba devreye girsin diye. Deprem sırasında elektrik kesilecek. O sırada lambalar kapalı olduğu halde elektriğin kesildiğini algılayıp deveye girecek şarjlı bir lamba var mı.