5 Adımda LED Aydınlatma Dönüşümü

Mevcut eski aydınlatma sistemlerini yeni teknoloji LED aydınlatma sistemleri ile değiştirmek, enerji maliyetlerini aşağıya çeker. Mevcut pazar koşullarına bakıldığında akılda kalan algı, “LED aydınlatmaya geçin tasarruf edersiniz!” şeklindedir. Bu yalnız başına doğru bir yaklaşım değildir, bu değişimi bir proje olarak ele almak gereklidir.

5 Adımda LED Aydınlatma Dönüşümü
06.04.2017
600
A+
A-

Ortalama olarak enerji tüketiminde aydınlatmanın payı ticari binalarda %20-25, üretim alanlarında %5-10 arasındadır. Mevcut eski aydınlatma sistemlerini yeni teknoloji LED aydınlatma sistemleri ile değiştirmek, enerji maliyetlerini aşağıya çeker. Mevcut pazar koşullarına bakıldığında akılda kalan algı, “LED aydınlatmaya geçin tasarruf edersiniz!” şeklindedir. Bu yalnız başına doğru bir yaklaşım değildir, bu değişimi bir proje olarak ele almak gereklidir.

Bir aydınlatma sisteminin LED ürünlerle değişimini aşağıdaki adımlarla değerlendirmekte fayda var. Bir aydınlatma uzmanı değilseniz, bu sizi endişelendirmesin. Bir aydınlatma uzmanından, aydınlatma tasarımcısından, enerji yöneticisinden veya enerji verimlilik firmalarından destek alabilirsiniz. “LED aydınlatmaya nasıl geçerim?” sorusunun cevabını birlikte bulacaksınız.

1. Öngörü

Bir uzmandan yada aydınlatma konusunda bir firmadan destek alın. Onlar sizin mevcut sisteminiz hakkında sorgulamada bulunacaklar. Bu görüşmede, kaç adet hangi ürün varlığı, ne kadar süre kullanıldığı vb. sorular gündeme gelecektir. Bu sağlık taramasında, sizin sisteminizde ne kadar verimlilik ve sonucu tasarruf sağlanacağı tahmini olarak belirlenecek.

2. Denetleme/Ölçüm

Bu adımda mevcut aydınlatma sistemi denetlenmeli, aydınlatma değerleri, elektriksel ve kullanım süresi ölçümleri yapılmalı. Aydınlatmanın karakteri ortaya çıkartılmalı, sistemde ekleme ve çıkartımlar yapılma gerekliliği belirlenmeli.

3. Değişikliklerin Planlanması/Maliyet Hesabı

İkinci adımda yapılan işlemlerin sonucunda alınan veriler doğrultusunda gerekli dönüşüm ve değişimler planlanmalı. Aynı veriler ve yeni LED aydınlatma ürünlerini verileri hesaplanarak, fark enerji verimliliği ve parasal tasarruf miktarları çıkartılmalı. Kullanılacak LED aydınlatma ürünleri ve diğer maliyetler hesaplanmalı buna göre yatırım maliyetlerinin ve tasarrufla geri dönüşüm süreçleri ortaya çıkarılmalı. Burada önemli olan sistem ömrü boyunca toplam maliyettir. Global çalışmalarda 5 yıla kadar geri dönüşüm süreleri makul, yatırım yapılabilir olarak kabul edilmektedir.

4. Finansman

Karar sürecinde değişim için finansman şeklini tayin edebilirsiniz. Kendi öz kaynaklarınızdan finans edebileceğiniz gibi bazı destek programlarından faydalanıp, kredi imkanlarından istifade edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili bazı seçenekler aşağıda belirtilmiştir.

  • Enerji Bakanlığı (Verimlilik Artırıcı Proje VAP)
  • KOSGEB Destekleri
  • Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı
  • TURSEFF

5. Uygulama

İlk 4 adımda yapılan çalışmalar doğrultusunda verimlilik projesi uygulamaya geçirilir. Projede bazı aksamalar olsa bile destek aldığınız uzmanlar/firmalar bunlara çözüm getirebilir ve projeniz hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Sonuç olarak iyi planlanıp hesaplanan bir proje, planlanandan çok az bir sapma ile verimlilik sağlar, size parasal tasarruf, hepimiz için çevreci temiz bir dünya koşullarını destekler.

LED Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.