LED Aydınlatma Kanser Yapar Mı?

Aydınlatma teknolojilerinin en yeni ve en verimli hali LED ışıkları hakkında bazı ürkütücü iddialar bulunmaktadır. Bu alanda yapılan araştırmaların yanlış yorumlanması korkulara neden olmaktadır. Gerçekten LED’ler sağlığa bu derecede zarar verebilir mi?

LED Aydınlatma Kanser Yapar Mı?
17.08.2022
2.517
A+
A-

Aydınlatma teknolojilerinin en yeni ve en verimli hali LED ışıkları hakkında bazı ürkütücü iddialar bulunmaktadır. Bu alanda yapılan araştırmaların yanlış yorumlanması korkulara neden olmaktadır. Gerçekten LED’ler sağlığa bu derecede zarar verebilir mi?

LED’ler yalnızca görünür ışık ve bir miktar ısı üretir. Bunlardan herhangi birine maruz kalmanın kansere yol açacağı ile ilgili nedensel ilişkiyi destekleyecek kesin kanıtlara ulaşılmış bir çalışma bulunmamaktadır.

LED aydınlatma hakkındaki en büyük endişe LED’ler tarafından yayılan mavi ışığın (morötesi değil) olası etkileridir. Beyaz LED’ler aslında sarı fosforla kaplanmış mavi LED’lerdir. Bu küçük cihazların yaydığı mavi ışık, güneş ışığının mavi bileşeninden çok daha az yoğunluğa sahiptir. Eğer LED aydınlatma iddia edildiği gibi tehlikeli olsaydı güneş ışığına maruz kalmak ölümcül olabilirdi.

Görmeyi sağlayan retina, ışığa ve renge duyarlı hücrelerden oluşmaktadır. Retinada öncelikli amacı görme olmayan, vücudun uyku döngülerini düzenlemeye yardımcı olan maviye duyarlı hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler temelde yalnızca mavi ışığı algılayarak beyne gündüz ya da gece olduğunu söyler. Çok fazla mavi ışık içeren yapay aydınlatma (elektrik ışıkları), bu sistemi etkiler ve uyku düzenini bozar. Bu etki uzun süre devam ederse bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

LED lambalardan, monitörlerden, telefonlardan ve diğer teknolojilerden gelen mavi ışığa gün içinde uyanık saatlerde maruz kalmak bir sorun yaratmayacaktır. Asıl sorun, yatma saatine yakın ya da yattıktan sonra bu tür aydınlatmalara maruz kalmaktır.

Mavi ışığın olumsuz etkilerinden kaçınmak için çözüm oldukça basittir. Akşam saatlerinde ışıkları karartmak, teknolojik cihazları bir kenara bırakmak ya da mavi ışığı azaltan uygulamalar ve filtreler kullanmak iyi birer çözümdür.

Sıcak beyaz LED lambalar, soğuk beyaz LED’lere göre daha az mavi ışık yayar. Bu nedenle akşam vakit geçirilen ev gibi ortamlarda 2700K renk sıcaklığında LED lambalar tercih edilmelidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.