A Sınıfı ve B Sınıfı Güneş Panelleri Arasındaki Fark Nedir?

Bir güneş panelinin sınıfı, panelin ne kadar verimli olduğunu gösterir. Güneş panelleri, sahip olduğu kusurların türüne ve derecesine göre A’dan D’ye kadar bir aralığa sahiptir. Bir güneş paneli için mümkün olan en yüksek derecelendirme A sınıfıdır.

A Sınıfı ve B Sınıfı Güneş Panelleri Arasındaki Fark Nedir?
06.09.2022
3.735
A+
A-

Bir güneş panelinin sınıfı, panelin ne kadar verimli olduğunu gösterir. Güneş panelleri, sahip olduğu kusurların türüne ve derecesine göre A’dan D’ye kadar bir aralığa sahiptir. Bir güneş paneli için mümkün olan en yüksek derecelendirme A sınıfıdır.

Güneş panelinin derecesini belirleyen bazı kusurlar şunlardır;

  • Camda, çerçevede veya arka tabakada çizikler olması,
  • Çerçevede veya arka tabakada ezik olması,
  • Hücrelerde küçük çatlaklar olması,
  • Cam ve çerçeve arasında boşluk olması,
  • Cam ve çerçeve üzerinde düzensiz yapıştırıcı izleri olması,
  • Teknik standartların altında çıktıya sahip olması.

A sınıfı (A grade, A class) güneş panelleri, tipik olarak daha verimlidir ve daha yüksek bir garantiye sahiptir. Çoğu A sınıfı güneş paneli, ortalama 25 yıllık bir ömre sahiptir ve uzun vadede tasarruf etmek için harika bir seçimdir. A sınıfı güneş panelleri, B, C ve D sınıfı güneş panellerinden daha pahalı olsa da kullanım ömrü boyunca sağlayacağı enerji tasarrufu düşünüldüğünde biraz fazla harcama yapmaya değecek bir seçimdir.

Kusurların ne kadar fazla olduğuna bağlı olarak güneş paneli B, C ya da D sınıfında değerlendirilebilir. Bu tür paneller, daha düşük bir ön maliyete sahip olsa da kullanım ömrü boyunca daha fazla bakım gerektirir.

B sınıfı (B grade, B class) güneş panelleri, yalnızca görünür kusurlara sahiptir ve belirtilen performans kriterlerini tam olarak karşılamaktadır. B sınıfı güneş panellerinde yaygın görülen kusurlar; hafif çizik, hafif bükülme, renk sapması, eksik baskı ve yapışkan sızıntısıdır. Bu tür güneş panelleri yaklaşık olarak 15 yıl dayanır ve bu süre boyunca bir garantiyle korunur. B sınıfı güneş panelleri, A sınıfı bir güneş panelinden yaklaşık olarak yüzde 30 daha ucuza satın alınabilir.

C sınıfı (C grade, C class) güneş panelleri, görünür kusurlara sahiptir ve elektriksel verileri spesifikasyon dışıdır. B sınıfı güneş panellerinden daha kötü kusurlara sahip paneller C sınıfı olarak derecelendirilir. C sınıfı güneş panellerinin yaygın kusurları; kenar kırılması, köşe kırılması, eksik baskı ve şerit eksikliğidir. Bu paneller yaklaşık olarak 5 yıl kullanım ömrüne sahiptir.

D sınıfı (D grade, D class) güneş panelleri, büyük ölçüde kırıklara sahiptir ve kullanılması sakıncalıdır. Herhangi bir garantiye sahip değildir. Bu tür panellerle yapılabilecek fazla bir şey yoktur.

Güneş enerjisinden elektrik üretiminin uzun soluklu bir yatırım olduğu düşünüldüğünde bütçeye uygun en kaliteli ve en yüksek verimli panelleri kullanmak gerektiği oldukça açıktır. Düşük kaliteli güneş panellerini, daha çok hobi amaçlı küçük devrelerde, basit uygulamalarda ya da sadece birkaç lambanın çalıştırılacağı sistemlerde kullanmak mantıklı olabilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.