Sağlık Sektöründe LED Aydınlatma

Birçok sektöre yenilik getiren LED aydınlatma, sağlık sektörünü de etkiliyor. Hastalara moral ve güven kaynağı olan LED’ler ile artık hastanelerden daha az korkulacak.

Sağlık Sektöründe LED Aydınlatma
22.06.2016
479
A+
A-

Yapılan araştırmalar sonucunda iyi aydınlatılmış ortamlarda insanların daha az stresli daha rahatlamış ve daha pozitif hissettiklerini ortaya koyan çalışmaları görmüştük. Sağlık sektöründe de hastaları rahatlatmak, stres azaltan alanlar yaratabilmek için LED aydınlatma mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzmanlar ayrıca ışığa direkt olarak maruz kalmaktan ziyade, dolaylı olarak (yansıtarak) maruz kalmanın daha rahatlatıcı ortamların oluşmasını sağladığını belirtmektedir.

Güzümüzde aydınlatma eğilimi, yumuşak ve yansıtarak uygulanan aydınlatmanın mimarı yapılar ile buluşmasıyla birlikte ortamı aydınlatması düzenine doğru olmaktadır. Fazla bir karmaşıklık oluşturmayacak biçimde binanın tavan hatları boyunca temiz bir çizgi yakalayarak ve gömme armatürler kullanılarak elde edilen yumuşak aydınlatma ile doğala yakın bir aydınlatma yakalanılabilmekte ve iç mimari ile bütünleşen aydınlatma hoş bir ambiyans sağlamaktadır.

Neden LED Işık Kullanmalıyız? sorusuna gelirsek,

  • Birçok LED sistemde aydınlatma şiddeti ayarlanabilir ve gün ışığından faydalanabilecek şekilde şiddeti ayarlanarak efektif ve tasarruflu şekilde aydınlatma sağlayabilirsiniz.
  • LED’ler 50.000 saat ömrü ile diğer lambalara göre çok daha uzun süre dayanmakta ve sundukları garanti ile uzun vadede tasarruf yapmanızı sağlamaktadır.
  • LED’ler birim Watt başına daha yüksek lümen ile daha iyi bir aydınlatma sağlar. Bu da dolaylı olarak aydınlatma uygulamalarında başarı getirir.
  • Renkli LED’ler ile belirli yerleri vurgulamak, akılda kalıcı tabelalar yapmak mümkün olabilmektedir.
  • Renkli LED’ler ile sıkıcı ve korkutucu olan çocuk bölümleri, çocuklar için daha eğlenceli görünüme kavuşabilir.

Bunun gibi pek çok uygulama ile LED’ler sağlık sektörünün vazgeçilmez bir parçası olarak tasarımcıların seçenekleri arasında yerini sağlamlaştırmıştır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.