3 Milyon TL’lik Aydınlatma Çöp Oldu

Mardin’de 3 milyon TL’ye mal olan aydınlatma projesi, bölgenin tarihi ve kültürel dokusunu bozduğu gerekçesiyle incelemeye alındı. İnceleme sonucunda aydınlatma direklerinin sökülmesine karar verildi. Ortaya çıkan zararın projede imzası olan yetkililerden tahsil edilmesi bekleniyor.

3 Milyon TL’lik Aydınlatma Çöp Oldu
09.07.2020
552
A+
A-

Mardin Life Gazetesi‘nin haberine göre Mardin‘de 3 milyon TL‘ye mal olan aydınlatma projesi, bölgenin tarihi ve kültürel dokusunu bozduğu gerekçesiyle incelemeye alındı. İnceleme sonucunda aydınlatma direklerinin sökülmesine karar verildi.

Dekoratif aydınlatma projesinde ortaya çıkan zararın projede imzası olan yetkililerden tahsil edilmesi bekleniyor.

Cadde aydınlatmasıyla ilgili Mardin Barosu‘na bağlı Çevre, Kültür ve Hayvan Hakları Komisyonu‘na bir itiraz dilekçesi verildi. Kurul, bölgenin kentsel sit alanı olduğuna vurgu yaparak aydınlatma direklerinin tarihi dokuya aykırı olduğunu belirtti. Bu gerekçeyle direklerin kaldırılması oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB), cadde üzerindeki aydınlatmaların söküm ve kaldırma işlemini uygulamak üzere yetkilendirildi.

Cadde üzerindeki aydınlatma sistemleri davetli pazarlık usulü ihalelerle yapılmıştı.

Mevzuat, ihalelerde gerekli altyapı ve mevzuattan kaynaklı izinler alınmadan aceleye getirilen iş ve işlemlerde ortaya çıkan zararın tutanakta imzası olan kişilerden tahsil edileceğini belirtiyor.

Bölge sakinleri de konuyu yakından takip ediyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.