Bitlis Kalesi’nin Işıklandırma Çalışması Tamamlandı

Bitlis Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığıyla yürütülen Bitlis Kalesi’nin ışıklandırılması projesi tamamlandı. Şehrin adını aldığı, milattan önce 312 yılında Büyük İskender’in komutanlarından Badlis tarafından yaptırılan, iki dere arasında kaya bloklarının üzerine kurulmuş olan Bitlis Kalesi günümüzde de tüm ihtişamıyla ayakta ve turistlerin ilgisini çekiyor.

Bitlis Kalesi’nin Işıklandırma Çalışması Tamamlandı
12.03.2020
1.110
A+
A-

Bitlis Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığıyla yürütülen Bitlis Kalesi‘nin ışıklandırılması projesi tamamlandı.

Şehrin adını aldığı, milattan önce 312 yılında Büyük İskender’in komutanlarından Badlis tarafından yaptırılan, iki dere arasında kaya bloklarının üzerine kurulmuş olan Bitlis Kalesi günümüzde de tüm ihtişamıyla ayakta ve turistlerin ilgisini çekiyor. Kalenin içerisinde han sarayı, cami, 300 ev, bedesten (kapalı çarşı) ve çarşı yer almakta.

Bitlis tarihi yavaş yavaş kimliğine kavuşuyor. Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Bitlis’te hayata geçirilen “Sokak Sağlıklaştırılması” projesi kapsamında kentin tarihi eser ve değerlerini ortaya çıkarmak için gereken tüm çalışmaların özenle yürütüldüğünü söyledi. Tanğlay, Alemdar Sokak’taki tarihi evlerin restore edildiğini, buna benzer çalışmaların da yapılacağını belirtti.

Tanğlay, Bitlis’in 7 bin yıllık tarihi bir şehir olduğunu, kültürel anlamda hak ettiği değeri görmediğini, el birliği ile gerekli çalışmaların yapılacağının altını çizdi.

Tanğlay, “Daha güzel bir Bitlis olacak. Tarihi değerlerimize kavuşuyoruz. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini buraya çekeceğiz. Bitlis Kalesi’nin gerçek ihtişamını gün yüzüne çıkardık. Kalenin ışıklandırma projesini başarılı bir şekilde hayata geçirdik. Yapılan kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından kaleyi ziyarete açacağız.” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.