Türkiye’nin Sınırlarında Güneş Enerjili Aydınlatma Dönemi Başladı

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, sınır güvenliğinin artırılması için bakanlık tarafından başlatılan aydınlatma çalışmalarında bu güne kadar 340 kilometre uzunluğunda yeni aydınlatma sistemleri kuruldu. Şanlıurfa-Suriye sınırına kurulacak güneş enerjili sistemin başarılı olması halinde söz konusu sistem sınırın tamamında uygulanacak.

Türkiye’nin Sınırlarında Güneş Enerjili Aydınlatma Dönemi Başladı
07.08.2018
323
A+
A-

İçişleri Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamaya göre, sınır güvenliğinin artırılması için bakanlık tarafından başlatılan aydınlatma çalışmalarında bu güne kadar 340 kilometre uzunluğunda yeni aydınlatma sistemleri kuruldu.

Şanlıurfa-Suriye sınırında güneş enerjili aydınlatma, kamera takip sistemi ve güvenlik sensörlerini tamamlamak üzere olan bakanlık, sistemin başarılı olması halinde, sınırın tamamında bu projenin uygulanmasını hedefliyor.

Aydınlatma, kamera takip sistemi ve güvenlik sensörlerini Gürcistan, Ermenistan-Ardahan sınırına da yerleştirmeyi planlayan İçişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 802 kilometre uzunluğunda olan mevcut aydınlatma sistemini yapılacak olan yeni tesislerle 969 kilometreye çıkaracak.

2019 yılından sonra Ardahan ve Şanlıurfa’daki aydınlatma tesislerinin tamamlanmasıyla da bu hattın uzunluğu 1124 kilometreye ulaşacak ve Türkiye kara sınırlarının yaklaşık yüzde 40’lık kısmı aydınlatılacak.

Enerji Portalı

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.