ETL Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

ETL, Electrical Testing Laboratories (Elektrik Test Laboratuvarları) kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. ETL belgesi, bir ürünün Kuzey Amerika güvenlik standartlarına uygun olduğunu gösterir. ETL belgesi, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada pazarları için tasarlanmıştır.

ETL Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?
16.06.2021
1.248
A+
A-

ETL, Electrical Testing Laboratories (Elektrik Test Laboratuvarları) kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. ETL belgesi, bir ürünün Kuzey Amerika güvenlik standartlarına uygun olduğunu gösterir.

ETL belgesi, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada pazarları için tasarlanmıştır. Her iki ülkenin de katı güvenlik yasaları olduğundan, ETL belgesi diğer bir çok uluslararası pazar tarafından da kabul edilmektedir.

Ürünün üzerinde ETL işareti varsa bu onun güvenlik standartlarını belirlemek için test edildiği anlamına gelir. ETL işareti, ABD ve Kanada‘daki yargı yetkisine sahip kurumlar tarafından ürünün ilgili endüstri standartlarına uyumlu olduğunun kanıtı olarak kabul edilmektedir.

Bir aydınlatma armatürü gibi elektrikle çalışan bir ürün üzerinde ETL işareti olması, geçerli tüm standartlara uygun olduğu ve kullanım ömrü boyunca bir güvenlik tehlikesine neden olmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle bir ürün ETL listesinde yer alıyorsa halk için güvenli kabul edilir.

Birçok konut sınıfı aydınlatma ürünü, ETL işaretine sahip değildir. ETL işareti, endüstriyel ürünlerde daha yaygındır. ETL işareti, ABD ve Kanada’da satılan milyonlarca ürün üzerinde yer almaktadır.

ETL belgesi alabilmek için tasarım ve prototip sunumu, performans testleri, yeterlilik kontrolü, tesis değerlendirmeleri gibi karmaşık bir sertifikasyon sürecinden geçmek gerekir. Üretici, sürecin tamamlanmasından sonra ürün üzerine bir ETL işareti ekleyebilir.

ETL işareti, Intertek tarafından işletilen test laboratuvarları tarafından dağıtılır. Intertek, Kanada Standartlar Konseyi tarafından test ve sertifikasyon kuruluşu olarak yetkilendirilmiştir.

Intertek, farklı ürün kategorileri için standartları belirler ve ürünlerin bu standartları karşılayıp karşılamadığını test eder. ETL sertifikasyon sürecini tamamlayan ve ETL işareti taşımaya uygun görülen ürünler, Intertek tarafından yayınlanan ETL listesinde yer alır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.