Yeni Bluetooth Mesh Standardı Akıllı Aydınlatma Uygulamalarını Artıracak

Bluetooth kablosuz iletişim protokollerini yöneten organizasyon, bugün Bluetooth’un fiziksel aralığını genişleten bir standart yayınladı ve bu nesnelerin interneti (IoT) akıllı aydınlatma için ticari ve endüstriyel pazar fırsatlarının geliştirilmesine yardımcı olabilecek bir hareket oldu.

Yeni Bluetooth Mesh Standardı Akıllı Aydınlatma Uygulamalarını Artıracak
25.10.2017
86
A+
A-

Yepyeni “Bluetooth mesh” standardının akıllı aydınlatma uygulamalarını artıracağı düşünülüyor.

Bluetooth kablosuz iletişim protokollerini yöneten organizasyon, bugün Bluetooth’un fiziksel aralığını genişleten bir standart yayınladı ve bu nesnelerin interneti (IoT) akıllı aydınlatma için ticari ve endüstriyel pazar fırsatlarının geliştirilmesine yardımcı olabilecek bir hareket oldu.

En az iki yıl süren tartışmalar ve zor teknolojik seçimlerden sonra, Kirkland, WA’da bulunan Bluetooth Özel İlgi Grubu (SIG), Bluetooth beaconlarını birbirine bağlayarak birbirlerine talimatlar vermelerine olanak tanıyan standardı yayınladı. Bu şu ana kadar bluetooth’un tüketicilerinin sıkça kullandığı 10 metrelik sınırlamanın çok ötesini mümkün kılıyor.

Bluetooth SIG pazarlama başkan yardımcısı Ken Kolderup, LED’ler ile yapılan bir telefon görüşmesinde “Bluetooth teknolojisini kullanarak gerçek endüstriyel seviyede ağ çözümleri oluşturmak için standartlaştırılmış bir yaklaşım tanımlayan bir dizi teknik özelliği tamamlamak için birkaç yıllık bir çaba harcadık” diye belirtti. “Şimdi mesh networkünün Bluetooth üzerinde nasıl işlendiğini tanımlayan standart bir yol var, böylece tüm üreticilerin artık birlikte çalışabilir çözümler oluşturabiliyor”.

Bluetooth Mesh, Yepyeni Bir Aydınlatmada Kablosuz Bağlantıyı Gösteriyor

Günümüzün kablosuz platformlarının birçoğu, özellikle bir Bluetooth® ağı tarafından desteklenen kablosuz platformlar, kablolu bir sistemin sağlayabileceğinden çok daha düşük bir maliyetle daha fazla esneklik ve genişletilebilirlik sağlıyor.

Mesh standardı olası tüm ticari, endüstriyel ve konut bilgi teknolojisi kullanımları için geçerli. Aydınlatma endüstrisi, özellikle bu hareketi memnuniyetle karşılayan bir grup oldu. LED’ler mesh IoT aydınlatmasını destekleyebilir, bu da akıllı aydınlatmanın geniş perakende mağazaları, depo alanları, ticaret ofisleri ve diğer yerleri kapsayabileceğini gösterir. Akıllı aydınlatma perakende dünyasının müşterileriyle entegre olabilir, mağazalarda ve depolardaki varlıkları ve envanterleri izleyebilir, bina yönetim sistemleri ile konuşabilir veya kendi aydınlatma ayarlarını yeniden düzenleyebilir, alan yöneticilerine, alanın yeniden atanması konusunda danışmanlık yapabilir ve diğer pek çok veri odaklı süreci destekleyebilir.

Gooee, St. Petersburg FL test merkezinde Bluetooth mesh ile farklı armatürleri denemek üzere bir araya getiriyor.

ZigBee, Z-wave, Li-fi ve Power-over-Ethernet gibi diğer teknolojiler bu planları destekleyebiliyor olsa da, birçok aydınlatma üreticisi Bluetooth’a güveniyor. Gooee teknoloji sorumlusu ve kurucularından Simon Coombes “Bunun olmasını heyecanla karşılıyoruz. Çünkü uzun süredir bekliyorduk.” dedi.

Gooee, Aurora, Feilo Sylvania ve diğerleri dahil olmak üzere armatür üreticilerine işlemci ve sensör tedarik ediyor. Bu nedenle de IoT aydınlatmasının önde gelen savunucusuydu. Fakat tüm teknoloji son üç yıldır zorlu bir süreçten geçerken, OEM ve müşterileri şimdiye kadar son kullanıcıya ürün satışı gerçekleştiremediler. Çünkü Gooee tüm teknolojisini Bluetooth mesh networkü etrafında inşa ediyor. O ve onun çip partneri Nordic Semiconductor, patentli yaklaşımlar geliştirdiyse de, Gooee ortaya standart çıkana kadar teknolojinin kabul edilmesi için elinden geleni yaptı.

Coombes, “Onaylanmış mesh networkü eksikliği bizim için bir tıkanıklıktı” dedi. “Temel teklifimiz mesh standardından faydalanmak.”

Şirket şimdi ticari hızını yakalamayı ve mesh teknolojisini yeni standarda uyacak şekilde mükemmelleştirmeyi umuyor. Bu amaçla, St. Petersburg FL’da Osram ve Koopman Interlight’ın yanı sıra diğerleri arasında mesh deneme aşamasında olan bir test merkezi işletiliyor. Merkez şu anda 470 LED aydınlatması içeren üç farklı mesh networkünü işletiyor.

Gooee, son kullanıcı sitelerinde birkaç küçük ölçekli, standart öncesi Bluetooth mesh akıllı aydınlatma networkünü de hazırladı. Örneğin, bir Aurora-Gooee projesi olan Münih’teki BMW müşteri deneyimi test merkezi, bir mesh topolojisi üzerine kurulu. Teknoloji, bir showroom ortamında bir arabaya yaklaşan insanların varlığını hissediyor ve motor gürültüsü oluşturma veya müşterileri etkilemek için tasarlanmış diğer şeyleri devre dışı bırakma gibi eylemleri tetikleyebiliyor. Coomes, Gooee endüstriyel depoda küçük çaplı bir mesh da hazırladı ve başka bir işe başlamak üzere olduğunu söyledi.

Mesh; ticari, endüstriyel ve perakende ortamlarda Gooee öncülük yaptığı tüm uygulamalar için uygun. Bir pratik sınırlama şu olabilir; metaliin sinyallere engel olması. Coombes, aydınlatma armatürlerinin demir tel kirişlerin yanında durduğu ve Gooee’nin fazladan bir mesh cebi ekleyerek çözdüğü bir uygulama olduğunu söylüyor.

Aydınlatma üreticisi Feilo Sylvania da birkaç mesh yüklemesi başlattı. Örneğin, Avrupa Genel Strateji Müdürü ve Yeni İş Geliştirme Hollanda Standardı Kuruluşu NEN’in merkezinde yaptığı akıllı aydınlatma için mesh’e ihtiyaç duyduğunu Bastiaan de Groot söylemişti. Mazda showroomlarındaki araçların renklerini değiştirmek için Bluetooth mesh kullandığını ve yakında Fransa’daki bir sitede bir mesh networkü kuracağını açıkladı. Feilo ise yeni SylSmart akıllı aydınlatma entegrasyon programı aracılığıyla bir takım teknoloji ortaklarıyla birlikte çalışıyor.

De Groot, “Bütün mesh standartları gerçekten serbest bırakılmadan, muhtemelen olgunlaşmadan ve yeterince uygulanmadan önce epey zaman alacak” diye uyardı. O zamana kadar Feilo ve diğerlerinin tescilli Bluetooth networkünü dağıtmaya devam edeceğini belirtti. Yine de, bugünkü SIG tarafından “Bluetooth mesh standartla birlikte daha fazla birlikte çalışabilirlik kazandıklarını” ve böylece yerel bir HVAC sistemi ile entegrasyonun daha mümkün olacağını belirtti.

LED driver, modül ve ışık kaynağı şirketi Fulham da bu yeni standardı alkışladı. Fulham Küresel Pazarlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Russ Sharer “Fulham, aydınlatma kontrolleri için kablosuz, çok satıcılı ve birlikte çalışabilir standartları görmekten büyük bir heyecan duyuyor ve Bluetooth mesh networkünün pazarın büyüklüğünü ve işlevselliğini büyük oranda genişleteceğini düşünüyoruz” dedi.

Peki Niye Bu Kadar Uzun Sürdü?

“Tamamlanması gereken gerçek bir iş yükü vardı ve özellikle ticari bir çevre için bu durum fazla zorlayıcıydı” diyen Bluetooth SIG’den Kolderup, güvenilirlik, ölçeklenebilirlik, performans, gecikme süresi, güvenlik ve diğer unsurlarla ilgili ayrıntıları bulmanın da zaman aldığını söyledi. SIG ayrıca, herhangi bir senaryoda birlikte çalışan tüm Bluetooth cihazlarının (SIG’nin 32.000 üyesi var) en iyi performansını sağlamak için geniş çaplı birlikte çalışabilirlik testi gerçekleştirdi. “Bugün satın aldığınız bir switch’in, bugün bile bulunmayan bir satıcıdan aldığınız lamba ile 20 yıl sonra çalışabildiğinden emin olmalıyız” dedi.

Mesh seçimi işine 150 SIG üyesi katılmışken, görüş ayrılıkları da oldu. Seçimlerden biri, “flood” yaklaşımın mı yoksa kablolu bir ortamda iyi çalışan bir dizi fısıltıya benzeyen bir “yönlendirme” yaklaşımının mı kullanılacağıydı ve flood yaklaşımı ipi göğüsledi.

Kolderup, “Tahmin edebileceğiniz gibi bununla ilgili pek çok hevesli tartışmalar var” diyerek ekledi “Fakat günün sonunda, bunlar üzerinde çalışmak için uzun bir süreç var. Ve herkes ikna olduğunda ancak ilerleme sağlanıyor.”diyerek ekledi.

İşte tam bu yüzden aydınlatma endüstrisi, artık Bluetooth’ın pazarda iş yapabileceğini umuyor.

PLD Türkiye (Çeviri), LEDs Magazine (Haber Kaynağı)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.