Dünya Devleri LED Aydınlatmaya Veda Ediyor

ABD’li LED üreticisi Cree, 15 Mart’ta aydınlatma işini Ideal Industries şirketine sattığını duyurdu. İrlanda merkezli elektrik şirketi Eaton da aydınlatma işini durdurma planını açıkladı. Aydınlatma sektöründe dünyada önde gelen firmalar, yüksek marjlı işlere odaklanmak için LED aydınlatma işine veda ediyor.

Dünya Devleri LED Aydınlatmaya Veda Ediyor
19.04.2019
212
A+
A-

ABD‘li LED üreticisi Cree, 15 Mart‘ta aydınlatma işini Ideal Industries şirketine sattığını duyurdu. İrlanda merkezli elektrik şirketi Eaton da aydınlatma işini durdurma planını açıkladı.

Aydınlatma sektöründe dünyada önde gelen firmalar, yüksek marjlı işlere odaklanmak için LED aydınlatma işine veda ediyor.

Aydınlatma sektöründe LED aydınlatma ürünlerinin fiyat ve karlılığının hızla düştüğü bilinen bir gerçekti. Geçtiğimiz yıl başlayan küresel ölçekteki ticaret anlaşmazlıkları da durumu ağırlaştırdı. Bunun sonucunda, LED aydınlatma pazarında genişleme sürerken, büyük sektör oyuncuları LED aydınlatma endüstrisindeki çıkışlarını birer birer açıklamaya başladı.

Cree, yarı iletken işlerine daha fazla odaklanabilmek için ticari, endüstriyel ve tüketici uygulamaları için LED aydınlatma çözümleri üreten Cree Lighting‘i Ideal Industries‘e satmak için bir anlaşma imzaladı.

Eaton da marj performansını azalttığı için aydınlatma işinden vazgeçtiğini duyurdu. Bu kapsamda büyüme girişimlerini önceliklendirmek ve finanse etmek için aydınlatma işini durdurma kararı aldığını belirtti.

LED aydınlatma işinden çıkışlar Cree ve Eaton ile sınırlı değil. Onlardan önce, Osram da lamba birimi olan LEDVANCE‘i Çinli şirket MLS‘ye satmıştı ve armatür işini de bölmeyi planladığını açıklamıştı.

Thomas Edison tarafından kurulan General Electric (GE) de aydınlatma iştiraki olan Current‘i satmak için için American Industrial Partner (AIP) ile bir anlaşma imzalamıştı.

Philips‘in aydınlatma birimi olan Philips Lighting‘in ismi de Signify olarak değiştirildi. Bu değişim de Philips‘in yüksek kar marjlı tıbbi cihazlar pazarına odaklanacağı, aydınlatma işini planlı bir şekilde ayırmayı planladığı şeklinde yorumlandı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.