Sokak Aydınlatmaları Otonom Robotlarla Optimize Ediliyor

Fransa’nın başkenti Paris’e bağlı bir kasaba olan Saint Quentin’de kamusal aydınlatmayı optimize etmek için yenilikçi bir strateji uygulanıyor. Bu sayede aydınlatmanın sağlık ve biyolojik çeşitlilik üzerindeki olumsuz etkisi azaltılırken paradan da tasarruf sağlanmış oluyor.

Sokak Aydınlatmaları Otonom Robotlarla Optimize Ediliyor
20.07.2022
761
A+
A-

Fransa‘nın başkenti Paris‘e bağlı bir kasaba olan Saint Quentin‘de kamusal aydınlatmayı optimize etmek için yenilikçi bir strateji uygulanıyor. Bu sayede aydınlatmanın sağlık ve biyolojik çeşitlilik üzerindeki olumsuz etkisi azaltılırken paradan da tasarruf sağlanmış oluyor.

Halk sağlığı, nüfusun refahı, biyoçeşitlilik, ekoloji ve enerji tüketimi açısından bir dizi sorunun farkında olan kasaba yönetimi, kamusal aydınlatmaları küresel ve sürdürülebilir bir stratejiye entegre ediyor. Bu kapsamda sodyum buharlı sokak lambaları yeni nesil LED’lerle değiştirildi. Direklere güneş panelleri monte edildi ve aydınlatma seviyeleri zaman dilimlerine göre uyarlandı.

Kasaba yönetimi, bölge sakinlerinin aydınlatma ihtiyaçlarını karşılarken gece karanlığının korunmasına da önem gösteriyor. Kasabadaki sokak aydınlatmaları, bazı bölgelerde günün saatine bağlı olarak, bazı bölgelerde ise harekete duyarlı olarak parlaklığını azaltıp artıracak şekilde programlandı. Bu sayede ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlanıyor.

Kasabada, kamusal aydınlatma ve dış mekan aydınlatmasının daha mantıklı ve sorumlu kullanımını sağlamak amacıyla; sensörlerle donatılmış otonom bir robot kullanıldı. Bir teknisyen tarafından ya da yapay zekayla yönlendirilen robot, aydınlatmanın zemindeki parlaklığını ölçüyor ve uygun seviyede olup olmadığını belirliyor. Robot, ara sokaklara ve en dar yollara bile girerek karanlık nokta kalmadığından emin oluyor.

Şehrin aydınlatma haritasını çıkartan sensörler, ihtiyaç halinde bir otomobilin arkasında da monte edilebiliyor. Bu şekilde şehir boyunca turlayan bir otomobil, yolların aydınlatma performansını ölçebiliyor.

Kasaba yetkilileri, bu ve benzeri yenilikçi teknik çözümler yardımıyla aydınlatma armatürlerinden yayılan ışık akısının yalnızca trafik alanlarına yoğunlaşmasını sağlamayı ve dolayısıyla ışık kirliliğini sınırlamayı hedefliyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.