Uzmanların Virüsün Havadan Yayıldığını Söylemesi, Aydınlatma Sektörüne İtici Güç Oldu

239 bilim insanının, koronavirüsün havadan bulaşma olasılığının daha önce düşünüldüğünden çok daha dikkate değer olduğunu açıklaması, aydınlatma sektöründe UVC ürünlerinde büyük tedarikçi olma hevesini artırdı. Bilim insanları vurgunun, önemli bir enfeksiyon aktarım aracı olarak yüzeylerden iç mekân havasına taşınması gerektiğini öne sürüyor.

Uzmanların Virüsün Havadan Yayıldığını Söylemesi, Aydınlatma Sektörüne İtici Güç Oldu
28.08.2020
510
A+
A-

239 bilim insanının, koronavirüsün havadan bulaşma olasılığının daha önce düşünüldüğünden çok daha dikkate değer olduğunu açıklaması, aydınlatma sektöründe UVC ürünlerinde büyük tedarikçi olma hevesini artırdı.

32 ülkeden araştırmacılar, Dünya Sağlık Örgütü’ne yazdıkları açık mektupta, daha küçük parçacıkların insanları enfekte edebileceğini gösteren kanıtların altını çizerek örgütün, tavsiyelerinde el yıkamaya yaptığı vurguyu değiştirmesini istedi.

Mektubu gelecek hafta bilimsel bir dergide yayımlamayı planlayan bilim insanları vurgunun, önemli bir enfeksiyon aktarım aracı olarak yüzeylerden iç mekân havasına taşınması gerektiğini öne sürüyor.

New York Times’ta da kapsamlı bir şekilde yer bulan mektup, dünya çapında bilinirlik kazandı.

Vurgunun yüzeylerden havaya kayması, aydınlatma sektörü tarafından memnuniyetle karşılandı.

Mikroorganizmaların DNA’sını (koronavirüs durumunda RNA) kıran ve onları zararsız hale getiren UVC ışığı, yüzeylere göre havadaki patojenleri hedeflemede daha etkili.

Hava yoluyla taşınan virüslerin, güvenli bir şekilde tepeye monte edilmiş ve bina sakinlerinin görmediği ışık kaynaklarından gelen UVC ışığı tarafından öldürüldüğü, uygun şekilde tasarlanmış üst hava dezenfeksiyonu, yüzeyler veya insanlar için zararlı değildir.

Yakın zamanda, Boston Üniversitesi’nde bulunan bilim insanları, 254 nm dalga boyunda UVC yayan orta basınçlı cıva buharlı lambaların koronavirüsü saniyeler içinde öldürebileceğini doğruladı.

Illumination Engineering Society (IES) iç mekân havasını hedeflemenin doğru yol olduğunu kabul etti ve “UVC, erişilebilir (gölgede kalmayan) yüzeylerdeki potansiyel mikrop taşıyan kalıntıları dezenfekte etmek için ikincil bir enfeksiyon kontrol önlemi olabilir ancak esas büyük değeri, sorun oluşturabilecek alanlarda havayı dezenfekte etmek olacaktır. Üst hava mikrop öldürücü ultraviyole, en güvenli ve en etkili UVC uygulamasıdır.” açıklamasını yaptı.

Büyük aydınlatma markaları, üst-oda UVC aydınlatma sistemlerinin yükselen, kârlı bir pazar olacağına inanıyor.

Signify yöneticisi Eric Rondolat geçtiğimiz günlerde Lux’a, patlayan bir pazar öngördüğünü belirtti ve “Bunun ileriye dönük müthiş bir potansiyel olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Şirket ne kadar yatırım yaptığını açıklamıyor.

Geçtiğimiz günlerde Osram, UVC cıvalı lamba ürün grubu için uluslararası onay aldı ve Çin’de üretilen UVC lambası AirZing’den 2.000 adedin Wuhan ve Pekin’deki hastanelerde çoktandır kullanıldığını söylüyor.

Kunshan’daki fabrikasının aylık 35 bin adet kapasitesi var, ancak yönetim bu sayıyı artırmanın yollarını arıyor.

Bunlara ek olarak aydınlatma sektörü, otel odaları için tekerlekli veya otobüs, tren gibi toplu taşıma araçlarındaki yüzeyleri dezenfekte etmek için kullanılabilecek mobil, bağımsız UVC armatürleri ve telefon, çanta, dizüstü bilgisayar ve cüzdanlar için  dezenfeksiyon odaları da dahil olmak üzere başka UVC bazlı ürünler üretmeye hazırlanıyor.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.