Uluslararası Işık Günü

Bilim, kültür, sanat, eğitim, sürdürülebilir kalkınmada nasıl bir fark yaratabileceğimizi düşünmek için bir gününüzün olduğunu hayal edin. Bir gün tıp, iletişim, enerji alanlarında araştırma yapmayı ve onları daha iyi bir dünya arayışında birleştirmeyi amaçlıyor. İşte o gün 16 Mayıs, UNESCO tarafından ilan edilen gün Uluslararası Işık Günü.

Uluslararası Işık Günü
16.05.2018
357
A+
A-

Bilim, kültür, sanat, eğitim, sürdürülebilir kalkınmada nasıl bir fark yaratabileceğimizi düşünmek için bir gününüzün olduğunu hayal edin.

Bir gün tıp, iletişim, enerji alanlarında araştırma yapmayı ve onları daha iyi bir dünya arayışında birleştirmeyi amaçlıyor.

İşte o gün 16 MayısUNESCO tarafından ilan edilen gün Uluslararası Işık Günü.

Işık, tıbbi cihazlarda inovasyon ve teknoloji üretimi, yüksek hızda internet, enerji tasarruflu aydınlatma, yüksek hassasiyetli sensörler, çevrimiçi veriler, kültürel mirasın korunması, yenilenebilir enerji ve çok daha fazlası için anahtar bir araçtır.

Uluslararası Işık Günü olarak 16 Mayıs‘ın ilanı, Gana, Meksika, Yeni Zelanda ve Rusya Federasyonu‘nun önerisi üzerine UNESCO Yönetim Kurulu tarafından desteklenmiş ve Kasım 2017‘de UNESCO Genel Konferansı‘nda onaylanmıştı.

16 Mayıs, Uluslararası Işık Günü kutlu olsun.

UNESCO, 16 Mayıs 2018 tarihinde, yani bugün, 1. Uluslararası Işık Günü‘nü kutlamak için önde gelen bilim insanlarını ağırlıyor. Araştırmacılar ve aydınlar, ışık tabanlı teknolojilerin tıp, eğitim, tarım ve enerji gibi farklı alanlardaki baskıya karşı mücadeleye nasıl katkıda bulunabileceğini inceleyecekler.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.