GE Aydınlatma İstanbul’un Tünellerini LED Teknolojisiyle Aydınlattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen Ayazağa ve Beylerbeyi tünellerinde güvenli ve verimli bir kamu altyapısını oluşturma sorumluluğu, enerji maliyetinin azaltılması isteği, genel aydınlatma koşullarının geliştirilmesi maksadıyla LED teknolojisiyle aydınlatma revizyonu yapıldı.

GE Aydınlatma İstanbul’un Tünellerini LED Teknolojisiyle Aydınlattı
10.05.2016
62
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen Ayazağa ve Beylerbeyi tünellerinde güvenli ve verimli bir kamu altyapısını oluşturma sorumluluğu, enerji maliyetinin azaltılması isteği, genel aydınlatma koşullarının geliştirilmesi maksadıyla LED teknolojisiyle aydınlatma revizyonu yapıldı.

Amaç

Tünneller içinde mevcut aydınlatma 400W HPS armatürleri ile sağlanıyordu, ancak zamanla bu lambalar arıza yapmaya başladı ve karanlık sürüş ortamı oluşturarak trafik kazalarında belirgin artışa neden oldu. Karanlık tünel ile parlak gün ışığı arasındaki karşıtlık da sürücülerin gözlerinin yol koşullarına yeterince hızlı şekilde adapte olamaması gibi problemlere yol açtı.

Özellikle Ayazağa tünelinde, yol güvenliği önemli bir husustu. Tünel iki önemli otoyolu keskin kavislerle birbirine bağlıyor, bu da sürücü güvenliği açısından zorluklara sebep oluyor. 80 km hız sınırına rağmen araçlar genellikle tünele yüksek hızlarda giriyor, viraj yaklaşımında aniden fren yapıyor. Bu nedenle aydınlatma tünelin önemli bir unsudurdur, bu sayede sürücüler tehlikeyi doğru zamanda algılar ve buna göre tepki gösterir.

Belediye, her iki tünel için de enerji tüketimi ve bakım maliyetlerinin düşürürken genel aydınlatmayı arttıracak bir çözüm arıyordu.

Çözüm

Dış ve iç ortam arasındaki karşıtlığın azaltılması için GE tarafından optimize edilmiş aydınlatma tasarımı sürücülerin tünele girerken gözlerinin yapması gereken adaptasyonu en aza indiriyor. Bu tasarım aydınlatma seviyelerini dış ortam ile eşleştirmek için kontrol edilebilir. Böylece tünel içindeki aydınlatma günün saatlerine göre yükseltilebilir veya düşürülebilir.

Tasarım TLBt ve TMBt tek ve çift modül tünel aydınlatma armatürlerini içeriyor. Bu armatürler düşük ve yüksek hızlı tüneller, alt geçitler ve endüstriyel alanlar gibi geniş bir yelpazede kullanım alanı için dizayn edilmiştir. Yaklaşık 60.000 saatlik uzun bir ömre sahip, dahanlıklı ve güvenilir bir ürün sunmak için geliştirilen modüller, hızlı ve aletsiz bakım-onarım imkanı sunuyor.

GE-Istanbul-Tunel-LED-Aydinlatma-2

Sonuç

Yeni aydınlatma tasarımı daha iyi aydınlatma seviyeleri sağladı ve yol güvenliğini büyük ölçüde geliştirdi. LED’ler geleneksel aydınlatmalara göre daha beyaz ışık ve net bir kalite sağladı. Beyaz ışıkta sürücü tepki süresinin altı kat daha hızlı olduğu ve yüksek renksel geriverimin nesneleri tanıma yeteneğini geliştirdiği gösterilmiştir. Benzer şekilde LED’lerin açısı geleneksel ışık kaynaklarına göre daha yakından kontrol edilebilir, bu da parlamayı en aza indirirken yol üzerinde hassas aydınlatma sağlıyor.

Dahası LED aydınlatma çözümleri geleneksel lambalara göre çok daha az enerji tüketiyor. Proje tünel içinde enerji ihtiyacını 130kW/saat’ten 70kW/saat’e indirerek %46’lık enerji tasarrufuna neden olacaktır. Bu tasarruf 3-5 yıl gibi etkileyici bir yatırım geri dönüş süresi sunarken, CO2 emisyonunda 100 ton yıllık azalma sağlanacaktır.

GE-Istanbul-Tunel-LED-Aydinlatma-3

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Elektrik Mühendisi Yusuf Boyraz yaptığı açıklamada “Şehrin en işlek iyi yolunda güvenlik bizim en büyük önceliğimizdi. LED çözümlerinin tecih edilmesi, aydınlatma seviyelerini kontrol edebileceğiz anlamına gelmektedir. Bu sayede görülebilirlik ve sürücü tepki süreleri ciddi oranda iyileştirilecektir. LED dönüşümünün ardından kaza sayıları önemli ölçüde azaldı, bu bizim için projedeki başarının önemli bir göstergesidir.” dedi.

Bu haber metninin oluşturulmasında LEDinside kaynağında bazı içerik ve görsellere yer verilmiştir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.