Tünel Aydınlatması Nasıl Yapılır?

İyi bir tünel aydınlatması, tünel girişinde sürücünün tünel içerisindeki ışığa adaptasyonunu sağlar ve tünel boyunca yeterli aydınlatmayı sağlayarak güvenli sürüş ortamı yaratır. Sürücü herhangi bir olumsuz etkiye maruz kalmadan tünele girmeli, tünelden geçmeli ve tünelden çıkmalıdır.

Tünel Aydınlatması Nasıl Yapılır?
06.07.2018
1.983
A+
A-

İyi bir tünel aydınlatması, tünel girişinde sürücünün tünel içerisindeki ışığa adaptasyonunu sağlar ve tünel boyunca yeterli aydınlatmayı sağlayarak güvenli sürüş ortamı yaratır. Sürücü herhangi bir olumsuz etkiye maruz kalmadan tünele girmeli, tünelden geçmeli ve tünelden çıkmalıdır.

Tünellerde özellikle gündüz aydınlatması, adaptasyon sorunu sebebiyle daha özel gerekliliklere sahiptir. Tünel içerisindeki düşük aydınlatma seviyeleri, güneş ışığının yüksek aydınlatma seviyelerine uzun süre maruz kalmış sürücünün, tünel girişinde ve içerisinde geçici körlük yaşamasına sebep olacaktır. Bu sebeple tünel içerisinde aydınlatma sürücünün adaptasyonunu sağlayacak şekilde kademeli olarak değişmelidir.

Tünel aydınlatması beş bölgeye ayrılır bunlar; erişim bölgesi, eşik bölgesi, geçiş bölgesi, iç bölge ve çıkış bölgesidir.

Erişim bölgesi tünelin içinde yer almaz. Bu alan yoldan tünelin girişine kadar olan bölgeyi belirtir ve uzunluğu güvenli fren mesafesine eşittir. Tünel aydınlatmasında en önemli alan burasıdır çünkü bu alandaki aydınlatma sayesinde sürücünün gözü, tünel içerisindeki düşük aydınlatma seviyelerine adapte olur. Bu bölgede aydınlatmanın amacı, sürücülerin kara bir delikle karşılaşmak yerine tüneli açıkça görebilmelerini sağlamaktır.

Eşik bölgesi, erişim bölgesinden sonra gelen, hız sınırına bağlı olarak uzunluğu güvenli fren mesafesine eşit olan bölgedir. Bu bölgenin ilk yarısında aydınlatma, dış ortam aydınlığına eşit miktarda yapılır. Bölgenin sonuna geldiğinde ise ilk aydınlık değerlerinin yüzde 40‘ına kadar düşülmelidir.

Geçiş bölgesi, erişim bölgesinden hemen sonra gelir. Uzunluğu hız sınırına bağlı olarak 20 saniyelik bir sürüşte kat edilen mesafeye eşittir. Bu bölgede aydınlatma seviyesi kademeli olarak düşürülerek, bölgenin sonunda iç bölge aydınlatmasına eşit aydınlatma seviyesi yakalanır.

İç bölge, geçiş bölgesi ile çıkış bölgesi arasında yer alan, genellikle tünelin en uzun, güneş ışığından en mahrum alanıdır. Bu alanda aydınlatma hız sınırına ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak belirlenmelidir. Tünelin iç bölgesinde yaratılması gereken parıltı düzeyi 1 cd/m2 ile 10 cd/m2 arasında yer almalıdır.

Çıkış bölgesi, iç bölgenin sonundan tünelin çıkışına kadar olan bölgedir. Bu bölge, tünel içerisindeki düşük aydınlatma seviyelerinden, dışarıdaki yüksek ışığa adaptasyonu sağlayarak sürücülerin olumsuz etkilenmesini önler.

Geceleri tünellerde daha farklı aydınlatma gereksinimleri oluşmaktadır. Çünkü, gündüz vakti tünelin dışı daha parlakken, geceleri tünelin içi daha aydınlıktır. Bu yüzden tünelde gündüz kullanılan aydınlatma, geceleri aynı şekilde kullanılamaz. Gece aydınlatmasında tüm tünel boyunca 2,5 cd/m2 ile 5 cd/m2 arasında parıltı düzeylerinin sağlanması gereklidir.

Tüneller özel aydınlatma gereksinimlerine sahip olduğundan bu gereksinimleri sağlamak için çok sayıda aydınlatma armatürü kullanılır ve bu da yüksek enerji tüketim maliyetlerinin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu yüzden tünel aydınlatmasında enerji verimli aydınlatma elemanlarının kullanılması önemlidir.

Tünellerde aydınlatma sistemlerinin bakımı hem zor hem de maliyetlidir. Bu sebeple mümkün olduğunca uzun ömürlü, bakım gerektirmeyen aydınlatma armatürleri kullanılmalıdır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 34 Yorum
 1. Selin Basaran dedi ki:

  Emre Bey selamlar,

  Tünel aydınlatma projesi üzerinde çalışıyorum, fakat net olarak hiçbir yerde min. aydınlık düzeyi belirtilmemiş. Yazınızı okudum fakat orada da yok. Referans değerini kaç almam gerekiyor, yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Selin Hanım, tünellerde aydınlatma gerekliliği hız sınırı ve trafik yoğunluğuna göre değişiyor. Size referans tasarımları içeren bir dosya gönderiyorum. O dosyada aradığınız bilgileri bulabilirsiniz.

 2. Bekir Türkdoğan dedi ki:

  Merhaba Emre Bey, ben de tünel aydınlatması üzerine çalışıyorum. Rica etsem bana da gönderebilir misiniz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, e-posta adresinize gönderdim.

 3. İsmail Bayrak dedi ki:

  Merhaba Emre Bey. Bende bir tünel çalışması üzerinde çalışıyorum. Rica etsem bana da referans çalışmasını yollaya bilir misiniz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, e-posta adresinize gönderilmiştir. İyi çalışmalar dilerim.

 4. busra dedi ki:

  merhabalar emre bey tünel aydınlatma üzerine bitirme projesi yapmayı düşnüyorum dosyayı banada gönderme imkanınız var mıdır?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, e-posta adresinize gönderdim.

 5. Tahir Baran dedi ki:

  Merhaba Emre Bey.

  Aynı dosyayı talep etmekle birlikte, Aydınlatma hesabını yapabileceğim program olarak ne önerirsiniz.
  Teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, tünel aydınlatma hesapları için ReluxTunnel yazılımını kullanabilirsiniz.

 6. busra mutlu dedi ki:

  merhabalar Emre Bey, ben Karadeniz teknik universitesi elektrik mühendisliği son snıf ögrencisiyim. Bitirme projesi olarak piezoelektrik ile tunel aydınlatma düşünüyorum. BPiezoelektrik ile tünel aydınlatma projesi mumkun mudur?Mümkünse ne sekilde nasıl olmalı hakkında bilgileriniz varsa benimle paylaşabilir misiniz? Tünel aydınlatma sistemleri hakkında kısaca bilgi ya da tünel aydınlatmada yasanan herhangi bir sıkıntı ya da duzeltilse cok iyi olur dediğiniz bir problem var mıdır ?Şimdiden tesekkuler.
  iyi aksamlar

 7. Tahir Baran dedi ki:

  İlginiz için teşekkür ederim Emre bey.
  İyi çalışmalar dilerim.

 8. ahmet dedi ki:

  Merhaba Emre bey;
  Tünel aydınlatma projesi yapmak istiyorum. Sizden ricam referans tasarım dosyanızı bana da iletebilir misiniz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, e-posta adresinize gönderdim.

 9. zeliha dedi ki:

  Emre bey dosyayı ben de rica edebili miyim?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Zeliha Hanım, e-posta adresiniz hatalı olduğu için gönderemiyorum.

 10. Melike Özden dedi ki:

  Gerçekten aşırı yararlı bir reklam sitesi. Arada bir tünel aydınlatması diye bir şey çıkıyor

 11. adem dedi ki:

  Emre Bey dosyayı bana da gönderebilir misiniz?

 12. Davut GETİREN dedi ki:

  Merhaba Emre bey çalışma dosyanızı banada gönderebilir msnz?

 13. Burak dedi ki:

  Emre bey merhabalar, dosyayı bana da gönderirseniz çok sevinirim

 14. Kubilay Tunçbaş dedi ki:

  Emre Bey merhaba tünel aydınlatması dosyasını rica etsem atabilir misiniz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Kubilay Bey, ilgili dosyayı aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/tunel-aydinlatma-kilavuzu.html

 15. İlkay dedi ki:

  Merhaba Emre Bey
  Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim Dış Aydınlatma dersi alıyorum ve hocamız ödev olarak bazı değerler verdi ve DIALux programı ile tünel aydınlatması istedi. Ama DIALux programını tünel aydınlatması için nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Sizin yazılarınızda da bulamadım yardımcı olur musunuz.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba İlkay Bey, DIALux programı tünel aydınlatma simülasyonu için uygun bir program değildir. DIALux ve DIALux evo şuan için tünel aydınlatma hesaplarını desteklemiyor. Tünel hesaplamaları için Relux Tunnel programını kullanabilirsiniz. Detaylı açıklamaları aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/tunel-aydinlatma-tasarimi-simulasyonu-nasil-yapilir.html

 16. Nigar Çavuş dedi ki:

  Merhaba Emre Bey ben bir tunel aydınlatması proje üzerinden çalışıyorum .
  Sizden ricam referans tasarım dosyanızı bana da iletebilir misiniz?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Nigar Hanım, Tünel Aydınlatma Kılavuzu’na aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/tunel-aydinlatma-kilavuzu.html

 17. onur taş dedi ki:

  İyi günler, Ben Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Bitirme projem için tünel aydınlatması simülasyonu yapmam gerekiyor da ReluxTunnel’e ücretsiz ya da makul fiyatlarla erişemedim. Bir tavsiyeniz var mı, neler yapabilirim?

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Onur Bey, ReluxTunnel’in öğrenciler için özel indirimleri vardı. Siteden kaldırılmış ama Relux yetkilileri ile iletişime geçerek bilgi almanızı öneririm.

 18. Neslişah YAROĞLU dedi ki:

  Emre bey, rica etsem referans tasarım dosyanızı bana da iletebilir mısınız? Aydınlatma sektöründe satış mühendisi olarak çalışıyorum. Konuya ilgim var araştırma ve çalışmalarımda bana destek olabilir.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Neslişah Hanım, Tünel Aydınlatma Kılavuzu’na aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/tunel-aydinlatma-kilavuzu.html

 19. Gökay Kutlu KOÇAK dedi ki:

  Merhabalar,

  Proje alanımızda gerçekleştirmeyi planladığımız 78m uzunluğa sahip tünelimiz için bir aydınlatma dizaynı yaptırmak istiyorum.

  Bu konuda sizden nasıl bir destek alabilirim?

  Çok teşekkürler,

  Gökay Kutlu KOÇAK

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba Gökay Bey, konu hakkında size bir e-posta göndereceğim.

 20. Simuz ER dedi ki:

  emre bey merhabalar, öncelikle gayretleriniz ve emekleriniz takdire şayan. Çok teşekkür ediyorum. Tünel aydınlatması ve otomasyonu ile ilgili dökümanları benimle paylaşabilir misiniz.

  1. Emre Yılmaz dedi ki:

   Merhaba, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Tünel aydınlatması klavuzuna aşağıdaki bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

   https://aydinlatma.org/tunel-aydinlatma-kilavuzu.html