TÜBİTAK 1507 Programında Proje Bütçesi Üst Sınırı 1 Milyon 200 Bin TL’ye Yükseltildi

Yenilikçi teknoloji projelerini desteklemek amacıyla TÜBİTAK TEYDEB destek programları üst limitleri artırıldı. TÜBİTAK 1507-Kobi Ar-Ge Başlangıç Destek Programı proje bütçesi üst sınırı 600 bin TL’den 1 milyon 200 bin TL’ye çıkarıldı. Daha önceden destek kararı verilmiş ve devam eden projelerle ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadı.

TÜBİTAK 1507 Programında Proje Bütçesi Üst Sınırı 1 Milyon 200 Bin TL’ye Yükseltildi
01.05.2022
2.150
A+
A-

Yenilikçi teknoloji projelerini desteklemek amacıyla TÜBİTAK TEYDEB destek programları üst limitleri artırıldı. TÜBİTAK 1507-Kobi Ar-Ge Başlangıç Destek Programı proje bütçesi üst sınırı 600 bin TL’den 1 milyon 200 bin TL’ye çıkarıldı.

Döviz kurlarındaki artışla proje üst limitlerinin yetersiz kaldığı uzunca bir süredir konuşuluyordu. Hatta geçtiğimiz yıl destek programlarına başvuru sayısı dramatik bir şekilde azalmıştı. TÜBİTAK, sonunda taleplere kayıtsız kalmadı ve proje üst limitlerini artırdı.

Örneğin; 600 bin TL bütçeli bir proje başvurusu yapıldığında yapılan değerlendirme sonucu onaylanan proje bütçesi ortalama 400 bin TL seviyesinde oluyordu. Bunun yüzde 75 oranında desteklendiği düşünüldüğünde destek tutarı sadece 300 bin TL oluyordu. KOBİ ölçeğindeki firmalar bu bütçeyle projeyi tamamlamakta zorlanıyordu. Bununla ilgili bazı firmaların döviz kuruna bağlı bütçe artışı taleplerinin olduğu biliniyordu.

TÜBİTAK’ın 1505, 1512 ve 1602 programlarında da üst limitler artırıldı. 1505-Üniversite-Sanayi İş Birliği Destek Programı’nda TÜBİTAK tarafından karşılanacak tutar üst sınırı 750 bin TL’den 1 Milyon TL’ye çıkartıldı. 1512-TÜBİTAK Girişimcilik Destek Programı’nda proje bütçesi üst sınırı 200 Bin TL’den 450 Bin TL’ye çıkartıldı. 1602-Patent Destek Programı’nda inceleme raporu desteği 3 kat, patent tescil ödülü tutarı 2 kat artırıldı.

Yeni destek üst sınırlarının 21 Nisan 2022 tarihinden sonra yapılan başvurularda uygulanacağı belirtildi. Daha önceden destek kararı verilmiş ve devam eden projelerle ilgili herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal yaptığı açıklamada “Gelişim destekleniyor! Girişimciliği ve yeniliği desteklediğimiz TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı programlarında proje üst sınırlarını artırıyor, teknoloji tabanlı firma ve işbirliklerinin yanında yer alıyoruz. Birlikte çalışıp birlikte başarıyor, yenilikçi teknoloji projelerini her zaman destekliyoruz.”

Sanayi kuruluşları ve KOBİ’lere özel olarak hazırlanmış TÜBİTAK Projesi Yazma Eğitimi hakkında detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Destek programları, değerlendirme ve destek süreci hakkında sorularınızı yorum bölümü aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.