Trifaze Nedir?

Trifaze, alternatif akımlı elektrik gücünü üç fazlı dağıtma yöntemidir. Trifaze, üretim, iletim ve dağıtım için üç faz kullanır. Trifaze, sanayi, işletme veya çok yüksek enerji tüketen evlerde ağır elektrik yüklerini beslemek için kullanılır.

Trifaze Nedir?
26.01.2023
7.883
A+
A-

Trifaze, alternatif akımlı elektrik gücünü üç fazlı dağıtma yöntemidir. Trifaze, sanayi, işletme veya çok yüksek enerji tüketen evlerde ağır elektrik yüklerini beslemek için kullanılır.

Monofaze (tek fazlı) elektrik gücü, bir faz kablosu, bir nötr kablo ve bir topraktan oluşan üç telli bir dağıtım sistemi kullanır. Küçük ekipmanların çalıştırılması için idealdir ve elektrik ihtiyacının düşük olduğu yerlerde kullanılır. Çoğunlukla evlerde kullanıldığı için ev elektriği olarak adlandırılır.

Trifaze (üç fazlı) elektrik sistemi, üç faz iletkeni, bir nötr ve bir toprak bağlantısı içerir. Üç fazlı güç kaynağı, tek fazlı benzerinden üç katı kadar güç iletebilir. Bu da büyük makineleri çalıştırmak için idealdir. Çoğunlukla sanayi tesislerinde kullanıldığı için sanayi elektriği olarak da bilinir.

Üç fazlı sistem, tek fazlı sisteme kıyasla daha az iletken gerektirir. Daha yüksek verime ve minimum kayıplara sahiptir. Ayrıca elektrik yüküne sürekli besleme sağlar. Üç fazın biri bozulursa sistemin kalan iki fazı güç sağlamaya devam eder.

Trifaze, üretim, iletim ve dağıtım için üç faz kullanır. Üç fazın düzgün bir şekilde çalışması için faz farkı 120° olmalıdır. Üç fazlı sistemdeki hat akımlarının toplamı sıfırdır. Nötr telindeki akım, üç telin hat akımının toplamı kadardır.

Monofaze bağlantıda gerilim 230 V’a kadar çıkabilir. Trifaze bağlantıda ise gerilim 415 V’a kadar ulaşabilir. Trifaze elektrik sistemi, yüksek voltaja sahip olduğundan daha iyi bir yalıtıma ihtiyaç duyar.

Üç fazlı kurulumlar, geleneksel tek fazlı sigorta kutularından daha büyük bir dağıtım kutusu gerektirir. Üç fazlı bir elektrik gücünü ölçmek için 3 fazlı elektrik sayacı kullanılır. Üç fazlı sistemde fazlardan biri ve nötr teli ayrılarak tek fazlı sistem olarak da kullanılabilir.

Bir yerde üç fazlı elektrik olup olmadığının anlamanın en iyi yolu elektrik panosu içindeki kaçak akım rölesine bakmaktır. Kaçak akım rölesinde 4 giriş ve 4 çıkış bağlantısı varsa burada 3 fazlı elektrik vardır. Kaçak akım rölesi üzerinde 2 giriş ve 2 çıkış bağlantısı varsa burada tek fazlı elektrik olduğu söylenebilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.