Solar Boya Nedir?

Fotovoltaik boya olarak da bilinen solar boya, güneşten elektrik üretmek için büyük paneller yerine sıvı kullanan ve gelişmekte olan bir dizi teknolojiye verilen isimdir. Solar boya, aslında yüzeyi kaplayan bir boya gibi görünse de içerisinde ışığa duyarlı çok sayıda parçacık barındırır.

Solar Boya Nedir?
18.10.2022
1.428
A+
A-

Güneş panelleri kurmak, çoğu zaman pahalı ve zahmetli bir süreçtir. Bu nedenle birçok ev sahibinin güneş enerjisine geçişini yavaşlatmaktadır. Gelecekte güneş enerjisi üretmenin daha ucuz ve daha az karmaşık bir yöntemi olabilir.

Fotovoltaik boya olarak da bilinen solar boya, güneşten elektrik üretmek için büyük paneller yerine sıvı kullanan ve gelişmekte olan bir dizi teknolojiye verilen isimdir. Solar boya, aslında yüzeyi kaplayan bir boya gibi görünse de içerisinde ışığa duyarlı çok sayıda parçacık barındırır. En fazla potansiyele sahip üç tür güneş boyası; kuantum nokta güneş hücresi, hidrojen üreten güneş boyası ve perovskit güneş boyası olarak sıralanabilir.

Kuantum Nokta Güneş Hücresi

Geleneksel güneş panelleri, yalnızca görünür ışığı yakalayarak elektrik enerjisine dönüştürür. Kuantum nokta teknolojisi, görünür ışığın bir parçası olmayan kızılötesi ışınlardan gelen enerjiyi de yakalamaya yardımcı olur ve güneş enerjisi sistemlerini daha verimli hale getirebilir.

Kuantum nokta güneş hücresi, geleneksel güneş panellerinden daha geniş bir ışık spektrumunu yakalamak için nanoparçacıkları güneş hücrelerine dahil etmeyi ifade eder. Bu nanoparçacıklar o kadar küçüktür ki teorik olarak sıvı boyayla karıştırılıp çeşitli yüzeylere ince bir tabaka halinde uygulanabilir. Bu boya, güneş enerji sistemlerinin enerji çıkışını iyileştirmek için mevcut güneş panellerine uygulanabilir.

Hidrojen Üreten Güneş Boyası

Hidrojen, bulunması kolay ve en temiz enerji kaynaklarından bir tanesidir. Bu nedenle hidrojen enerjisini toplamak, yenilenebilir enerji araştırmalarında her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Hidrojen üreten güneş boyası, havadaki nemi alarak su buharından elektrik enerjisi üretebilir. Ardından su molekülündeki oksijen ve hidrojeni güneş enerjisi kullanarak ayırabilir. Hidrojeni ayırdıktan sonra onu temiz enerji üretimi için kullanabilir.

Perovskit Güneş Boyası

Perovskit güneş boyası, adını perovskit kristallerini keşfeden Rus asilzadesi ve mineralog Lev Perovski‘den alır. Perovskit kristallerinin içeriğindeki mineral bileşikler, ışık çarptığında elektrik enerjisi üretebilir. Bu nedenle güneş hücrelerinin yapımında kullanılmaktadır. Perovskit güneş hücresi, sıvı bir form alabilir ve bu da onu pencerelere, duvarlara ve çatılara uygulanabilen bir güneş boyası haline getirir.

Solar boya ile ilgili ana sorun düşük verime sahip olmasıdır. Solar boya, güneş enerjisinin %3 ila %8 aralığında bir kısmını yakalayabilir. Geleneksel güneş panelleri ise %20’nin üzerinde bir verimliliğe sahiptir.

Solar boya ile ilgili en güzel şey kurulumunun çok daha kolay ve ucuz olmasıdır. Ancak bu yenilikçi projelerin ticari kullanımı henüz mevcut değildir. Bu teknolojilerin günlük kullanım için uygun bir seçenek olması onlarca yıl alabilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.