Çinliler OLED Teknolojisine Yöneldi

OLED teknolojisine olan talebin hızla artmasından dolayı firmalar OLED üretim kapasitesini arttırmak için adeta bir yarış içerisine girdiler. Çin elektronik panel devi BOE öncülüğünde kurulacak olan platform sayesinde aylık 30.000 adet OLED ekran üretim kapasitesinde bir tesis kurulması planlanıyor.

Çinliler OLED Teknolojisine Yöneldi
06.03.2017
423
A+
A-

Çin merkezli OLED ekran üreticileri, OLED teknolojisine olan yatırımlarını gün geçtikçe arttırıyor. Geçtiğimiz günlerde, merkezi Çin’in Hefei şehrinde olan BOE Technology,  hükümete OLED teknolojisinin gelişimini ve OLED panellerinin üretimini artırmak için şehirde bir OLED platformu kurmasına yardım edeceğini açıklamıştı. Hefei’deki platform orta ve büyük boyutlu OLED panellerinin geliştirilmesine odaklanacak. OLED teknolojisinin iyi bir çıkış yakaladığını ve geleceğin teknolojisi olacağını düşünen firma, bu sayede yenilikçi teknolojinin Çin’de daha fazla gelişmesinin sağlayacak gibi gözüküyor.

Platform, 145 milyon dolarlık yatırımla kurulacak ve BOE, %75’lik hisseyle bu platform için; 600 milyon CNY yatırım yapacak. BOE’nin kent merkezindeki iştiraki olan firma, platformu yürütecek ve BOE, OLED teknolojisini geliştirmek için ortaklarıyla işbirliği yapacak.

BOE akıllı telefon, tablet panellerinde kullanılacak esnek OLED panelleri sağlayacak olan, 6G AMOLED fabrikası kurmak için 46.5 milyar CNY yatırım yapacak. Bunun yanı sıra, EverDisplay Optronics (Şanghay), 6. nesil (6G AMOLED) fabrikasının yapımına da başlıyor. Fabrikanın doğu Çin’deki Şangay Şehrinde aylık 30.000 adet 1.500 mm x 1.850 mm’lik cam levha üretim kapasitesi ile 3.95 milyar $ değerinde ürün üretebileceği düşünülüyor. Fabrikada deneme üretimi Ocak 2019’da başlayacak ve 2021’de tam kapasite kullanımına başlanacaktır. Ayrıca Çin firmalarından, Tianma Micro-electronics, Truly Opto-Electronics, Royol ve Visionox AMOLED üretim kapasitelerinin genişletilmesine yatırım yapacak.

Görüldüğü gibi yeni teknolojilere ayak uydurma, bir ekip çalışması ile yürütülüyor ve proje-üretim alanındaki riskler ortaklar arasında bölünüyor. Bu sayede birlik ile sermaye sağlanıp büyük miktarlardaki üretim faaliyet hem kârlı hem de dünya çapında adını duyuran bir iş haline getiriliyor.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.