Şarj Edilebilir Pil Ömrü Ne Kadar?

Piyasada bulunan şarj edilebilir AA ve AAA pillerin büyük bir çoğunluğu Nikel-metal hidrit (NiMH) pildir. NiMH piller, 500-1.000 döngüye kadar şarj/deşarj edilebilir. Bu da ortalama bir şarj sıklığında 10 yıla kadar kullanılabileceği anlamına gelir.

Şarj Edilebilir Pil Ömrü Ne Kadar?
30.06.2023
2.777
A+
A-

Piyasada bulunan şarj edilebilir AA ve AAA pillerin büyük bir çoğunluğu Nikel-metal hidrit (NiMH) pildir. NiMH piller, 500-1.000 döngüye kadar şarj/deşarj edilebilir. Bu da ortalama bir şarj sıklığında 10 yıla kadar kullanılabileceği anlamına gelir.

Şarj edilebilir NiMH piller, ekonomik ve çevre dostu olmaları nedeniyle oldukça popülerdir. Şarj edilebilir piller, şarj edildikten sonra standart pillerle aynı şekilde kullanılabilir.

Şarj edilebilir piller, kamera, telefon, telsiz, radyo, oyuncak, el feneri, klavye, mouse gibi pek çok cihazı çalıştırabilir. Pillerin yeniden şarj edilebilmesi, elektronik cihazlar için çok düşük şarf malzemesi maliyeti sağlar.

Şarj edilebilir pillerin en büyük avantajı, yüzlerce kez şarj edilip tekrar kullanılabilmesidir. Pillerin tekrar tekrar kullanılabilmesi, kullanım ömrü boyunca büyük miktarda tasarruf yapılması anlamına gelir.

NiMH piller, istikrarlı bir performans anlamına gelen düz bir deşarj eğrisine sahiptir. Kullanım döngüsünün %80’i boyunca yüksek gerilim sağlar.

Ortalama bir şarj edilebilir NiMH pil, 500 kez şarj edilebilir. En iyi koşullar sağlandığında 1.000 şarja kadar dayanabilir. Bir yılda 52 hafta olduğu düşünüldüğünde, her hafta şarj edilen pilin 10 yıla kadar dayanabileceği anlamına gelir.

Bazı durumlarda pillerin ömrü beklenenden çok daha kısa olabilir. NiMH pillerin erken arızalanmasının en büyük sebebi hızlı ve aşırı şarjdır. Bu nedenle pilleri şarj etmek için iyi tasarlanmış bir şarj cihazı kullanılmalıdır.

NiMH pillerin dezavantajı, uzun süreli depolama için iyi performans göstermemeleridir. NiMH piller, kullanılmadığında her gün yaklaşık %1 boşalır. Bu da 30 gün sonunda şarjının %70’ini koruyabileceği anlamına gelir.

Daha yüksek sıcaklıklar pillerin daha hızlı boşalmasına sebep olur. NiMH pillerin 4-16 °C sıcaklık aralığında saklanması, şarjı daha uzun süre tutmaya yardımcı olur. Uzun süreli saklamadan sonra normal performansı geri kazanmak için pilleri birkaç kez şarj/deşarj döngüsüne sokmak gerekir.

Diğer bir taraftan sıradan tek kullanımlık piller 1,5 V gerilime sahiptir. Şarjlı piller ise yapısı gereği 1,2 V gerilim sağlar. Elektronik cihazların büyük bir çoğunluğu düşük gerilimi tolere edilecek şekilde tasarlanmış olsa da bazı cihazlarda uyumsuzluk sorunu yaşanabilir.

Tek kullanımlık piller, şarj etmek için uygun değildir. Bu tür pillerin şarj cihazına takılması yangına neden olabilir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.