Projektör

Genellikle dış mekân aydınlatmaları için kullanılan büyük ve güçlü ışığa sahip aydınlatma armatürlerine projektör adı verilir. Projektörler dış mekanlarda, genel aydınlatma maksadıyla alan aydınlatmaları için kullanılabileceği gibi vurgu aydınlatması olarak mimari aydınlatma için de kullanılabilir.

Projektör
06.05.2019
766
A+
A-

Genellikle dış mekân aydınlatmaları için kullanılan büyük ve güçlü ışığa sahip aydınlatma armatürlerine projektör adı verilir.

Projektörler dış mekanlarda, genel aydınlatma maksadıyla alan aydınlatmaları için kullanılabileceği gibi vurgu aydınlatması olarak mimari aydınlatma için de kullanılabilir.

Bina çevreleri, açık otoparklar, parklar, bahçeler, şantiyeler, spor sahaları, şehir meydanları ve havaalanları projektörler yardımıyla güçlü bir şekilde aydınlatılabilir.

Projektörler, kullanım yeri ve amacına göre simetrik veya asimetrik ışık dağılımına sahip olabilir. Aydınlatılacak alanın genişliği ve ışık kaynağına uzaklığına göre armatürün ışık açısı belirlenir. Eğer bir duvar veya direk tepesine monte edilecekse burada da montaj ya da direk yüksekliği önemlidir.

Çok geniş ışık açısına sahip projektörler, ışığı uzak mesafeye gönderemez. Dar ışık açısına sahip projektörler ise ışığı bir noktada yoğunlaştırır ve kısa mesafede yeterince geniş alanı aydınlatamaz. Bu yüzden ihtiyaca uygun ışık açısı seçimi son derece önemlidir.

Genel aydınlatma uygulamaları için beyaz ve sarı renkte, mimari uygulamalar için çok renkli projektörler tercih edilebilir.

Projektörler duvara, tavana, yere veya direğe monte edilebilir. Duvar, tavan ve yer montajı için ayaklar genellikle armatür üzerinde yer alır. Ancak direk montajı için özel bir aparat gerekebilir.

Projektörlerde ışığı yönlendirmek için montaj ayağı yardımıyla açı ayarı yapmak mümkündür. Açı ayarı için ayak üzerindeki vidalar gevşetilir, ayar yapılır ve vidalar yeniden sıkılır.

Projektörler, dış ortam koşullarında çalışmaya uygun olarak tasarlandığından minimum IP65 koruma sınıfına sahip olmalıdır. Yüksek koruma derecelerinde, armatür gövdesi suya, toza ve neme karşı dayanıklı olacaktır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.