Philips 2016’da Kârını İkiye Katladı

Büyüyen ve çeşitlenen endüstri dalları ile birlikte Philips, 2016 yılında kârını 2 kat arttırdı. Gelecek yıllarda ise olgunlaşan ve rekabeti kızışan alanlardaki hisselerini devredebileceği ve sağlık alanına yoğunlaşacağı düşünülüyor.

Philips 2016’da Kârını İkiye Katladı
10.02.2017
35
A+
A-

LED aydınlatma devi Philips, aydınlatma işi gelirleri ve sağlık teknolojisi bölümünün güçlü performansının etkisiyle 2016’da kârının iki katından fazla olduğunu belirtti. Philips’in net kârı, 2016’da %126 artışla 1.49 milyar Euro’ya (1.6 milyar Dolar) çıktı ve satışları %1 artarak 24.5 milyar Euro’ya yükseldi.

Philips Aydınlatma Genel Müdürü Frans van Houten açıklamasında, “Genel olarak, 2016 belirleyici bir yıldı” dedi ve ileriki süreç için Joint Venture tarzı oluşum ile kurdukları Lumileds ve otomotiv işlerini satılabileceğini belirtti.

Philips lambaların, elektrikli ev aletlerinin ve televizyon setlerinin önde gelen bir imalatı olmasına rağmen, Asya’daki şiddetli rekabet nedeniyle bu işlerini durdurma kararı almıştı. Bunun yerine şirket, bilgisayar tomografisi ve moleküler görüntüleme gibi sağlık teknolojileri ile elektrikli diş fırçaları ve mutfak ekipmanları gibi ev aletleri üzerine yoğunlaştığı bir yıl geçirmişti. Şimdi ise Philips kendi aydınlatma bölümünü (Mevcut durumda %71,23’lük bir hisseye sahip) tamamen satmayı düşünüyor.

Aralık 2016’da Philips, Lumileds LED aydınlatma işinde %80.1 payla Apollo Global Management’a 1.5 milyar dolarlık hisse sattı. 2016 yılının dördüncü çeyreğinde Philips, 2014 yılında 39 milyon Euro değerinde zarara karşılık 640 milyon Euro’luk net kâr elde etti. Dördüncü çeyrek satışları, sağlık teknolojisi bölümünde daha yüksek gelirler kaydetti ve, %2 artarak 7.24 milyar Euro’ya yükseldi.

Kuşkusuz LED aydınlatma alanında rekabetin kızışmasının yanında sağlık alanında daha güçlü fırsatlar olması, Philips’i bu şekilde karar almaya zorlamış olabilir. Fakat Philips, aydınlatma sektörünün olgunlaştırılması ve bu alan üzerindeki Ar-Ge çalışmaları ile sektöre damgasını vurarak yoluna devam edecektir.

BizLED

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.