Obama Alman Üreticinin Çin’e Satışını Engelledi

ABD Başkanı Barack Obama, ofisindeki son haftalarında, Alman LED üreticisinin Çin’e satılmasını ulusal güvenlik kaygılarından ötürü engelledi.

Obama Alman Üreticinin Çin’e Satışını Engelledi
29.12.2016
80
A+
A-

ABD Başkanı Barack Obama, ofisindeki son haftalarında, Alman LED üreticisinin Çin’e satılmasını ulusal güvenlik kaygılarından ötürü engelledi.

Alman üretici Aixtron, LED’ler, OLED’ler, lazerler ve güneş pillerinin üretiminde kullanılmak üzere metal buhar çöktürme teknolojisini üretiyor. Aixtron’un Kaliforniya Sunnyvale’de bir araştırma ve geliştirme merkezi bulunuyor. Bu da Beyaz Saray’a konuyla ilgili söz sahibi olma hakkı veriyor.

ABD Dış Yatırım Komitesi (CFIUS), ulusal güvenlik endişeleri sebebiyle Başkan’a milyonlarca dolar değerindeki satışın yasaklanmasını önerdi. Bloomberg’in raporuna göre Başkan Obama, CFIUS tavsiyesine uyma kararı aldı.

Şirket, iki hafta önce, Çin merkezli Grand Chip Investment ile birlikte ABD hükümetinin endişelerini hafifletmeye çalışacaklarını açıkladı.

CFIUS, savunma, eyalet, ticaret ve vatan güvenliği olmak üzere kilit ABD hükümet daireleri ile işbirliği içinde çalışıyor.

Bu yılın başlarında CFIUS, Philips’in Amsterdam merkezli Lumileds çipleri ve otomotiv lambaları işlerinin Çin’e satış işlemini durdurmuştu. Lumileds, San Jose, Kaliforniya’da üretim ve araştırma merkezleri işletiyor.

ABD’nin Çin konusundaki tutumu, sonraki dönem başkanı seçilen Trump’ın göreve başlamasıyla güçlenecek. Çin’in uluslararası ticarete ve ticarete yönelik tutumları, ABD seçim kampanyasında kritik bir önem arz ediyordu.

Trump, Çin’in ithalatına% 45 oranında bir tarife vermeyi taahhüt etti. Başkan, Çin’in uluslararası piyasalardaki konumunu iyileştirmek için para birimini devalüasyona uğrattığını da sürekli olarak ileri sürdü.

Başkan, ticaretle ilgili yorumları ve gittikçe tartışmalı olan Tayvan tutumu ile birlikte bazı uluslararası uzmanlar, bir ticaret savaşının gelecekte tehlike yaratabileceğinden korkuyor.

Lux Magazine

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.