Gemi Aydınlatma Sistemlerinde Elektrik Bağlantıları Nasıl Korunur?

Birçok gemi aydınlatma sisteminde yaşanan arızalar, arızaya sebebiyet veren durumun kablo bağlantı noktasından kaynaklanmakta olduğunu göstermiştir. Kablo bağlantı noktasından yürüyen tuzlu su, nem ya da tuzlu su buharı zaman içerisinde kablo bağlantısı üzerinde oksitlenme yaparak sistemin zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir.

Gemi Aydınlatma Sistemlerinde Elektrik Bağlantıları Nasıl Korunur?
04.12.2020
597
A+
A-

Tuzlu su, yapısı gereği en dayanıklı çelik grubu olarak bilinen paslanmaz çeliklerin bile düşmanıdır. Gemicilik ekipmanlarının önemli bir kısmı bu husus dikkate alınarak yüksek kalitede paslanmaz çelikler V2A, V4A ve hatta V5A tercih edilerek üretilmektedir.

Sadece tuzlu su değil, tuzlu su buharı da yapısal kablolama tesisatları üzerinde oldukça yıkıcı etkilere sahiptir. Bu yüzden gemi aydınlatma sistemlerinin kablo bağlantılarının etkin dayanıma sahip, korozyona karşı koyabilen hazır jel dolgulu sistemler ile korunabilir olması önem arz etmektedir. Birçok gemi aydınlatma sisteminde yaşanan arızalar, arızaya sebebiyet veren durumun kablo bağlantı noktasından kaynaklanmakta olduğunu göstermiştir. Kablo bağlantı noktasından yürüyen tuzlu su, nem ya da tuzlu su buharı zaman içerisinde kablo bağlantısı üzerinde oksitlenme yaparak sistemin zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir.

Çoğu zaman üreticinin kullandığı gemi aydınlatma sistemi, kalite olarak standartları fazlası ile karşılasa dahi sırf kablo bağlantısından kaynaklı bir durum yüzünden devre dışı kalabilmektedir. Üreticiler açısından prestij ve zaman kaybına sebebiyet veren bu durumun önüne geçilebilmesi amacı ile hazır jel dolgulu bağlantı sistemlerinin kullanım ihtiyacı doğmuştur.

Özellikle kablo tesisatının ömrünü uzatan jel bağlantı sistemleri, hidrofobik özellikli yapıları sayesinde molekülün suyu itme prensibi ile çalışırlar. Kablo bağlantısının yapıldığı alanın hidrofobik jel bağlantı sistemi içerisinde hapsedilmesini sağlamak, hazır jel dolgulu bağlantı sistemlerinin temel koruma prensibini oluşturmaktadır.

Aynı zamanda yüksek sıcaklık aralıklarında (-10 °C/+50 °C) çalışabilen hazır jel dolgulu bağlantı sistemleri, 90 °C‘ye kadar operasyonel sıcaklıklara rahatlıkla dayanabilecek yapıdadırlar. Daha ağır koşulların geçerli olabileceği durumlar dikkate alınarak, farklı kalitede jel dolgu sistemleri ile -60 °C/+200 °C‘ye kadar koruma sunulabilmesi de ayrıca mümkün olabilmektedir.

IP68/IP69K koruma seviyesinde üstün koruma sunan hazır jel dolgulu bağlantı sistemleri, basınçlı suya bile karşı koyabilecek özellikte üretilmiş, kablo bağlantı ve tesisatlarının güvenilir bir biçimde işlevselliklerini devam ettirmeleri için tasarlanmış özel ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir gemi aydınlatmasının olmazsa olmaz bir parçası olarak düşünülmesi gereken, günümüz elektrik şartnamelerine yazılarak özellikle talep edilen, kullanılan gemi aydınlatmalarının ve kablolamasının ömrünü uzatan hazır jel dolgulu bağlantı sistemleri, aynı zamanda oluşabilecek işçilik ve zaman kayıplarının önüne geçilebilmesi açısından da oldukça önemli ürünlerdir.

Gemi aydınlatma ürünlerinin garanti kapsamlarının uzun yıllar korunması, kablo bağlantılarının söz konusu hazır jel dolgulu bağlantı ekipmanları ile güvenilir bir biçimde yapılmış olması, birçok gemi aydınlatma üreticisinin artık tercihi olmaktan öteye geçmiş, ürünleri ile birlikte tüketicilerine sağladıkları çözüm ortakları olmuştur.

Hızlı kurulum ve güçlü koruma sunan hidrofobik hazır jel dolgu sistemleri hakkında 1995 senesinden beri hizmet vermekte olan İtalyan Raytech markası ve ürünleri hakkında detaylı bilgi edinmek için Alist Limited firma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.