LM-80

LM-80, LED ışık kaynaklarının zamana bağlı lümen kayıplarını ölçmek için için Kuzey Amerika Aydınlatma Mühendisleri Derneği (IESNA) tarafından oluşturulan bir standarttır. Bu standart ile LED ve aydınlatma üreticileri, ürünlerinin zaman içerisindeki performanslarını belirlemek için uygun testleri gerçekleştirebilir.

LM-80
01.07.2019
3.292
A+
A-

LED teknolojisi, kendisinden önceki aydınlatma teknolojilerine kıyasla daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. Ancak, LED’ler kullanıldığı süre boyunca kademeli olarak bozulma eğilimindedir. Bu bozulma, LED’in ışık çıktısında düşüş olarak ortaya çıkmaktadır.

LM-80, LED ışık kaynaklarının zamana bağlı lümen kayıplarını ölçmek için Kuzey Amerika Aydınlatma Mühendisleri Derneği (IESNA) tarafından oluşturulan bir standarttır. Bu standart ile LED ve aydınlatma üreticileri, ürünlerinin zaman içerisindeki performanslarını belirlemek için uygun testleri gerçekleştirebilir.

LM-80 testi, LED paketine, dizisine veya modülüne uygulanabilir. Komple bir sisteme yani armatürün bütününe uygulanamaz.

LM-80 standardı dünya çapında pek çok ülkede kabul görmüştür. Bu ve benzeri testler ile LED ve LED’li cihazların çeşitli standart çalışma koşullarında test edilmesi amaçlanmaktadır.

LM-80 testi, minimum 6.000 saat, tercihen 10.000 saat boyunca sürdürülmelidir. Ölçüm aralığı en fazla 1.000 saat olarak alınmalıdır. Test boyunca ışık akısı (lümen), üç farklı sıcaklık için; 55°C, 85°C ve üretici tarafından seçilecek üçüncü bir sıcaklıkta ölçülmelidir.

LM-80 testi sonucunda, belirlenen sürüş akımı için ışık çıktısı-saat grafiği oluşturulur. Grafikte, farklı sıcaklık değerleri için ayrı eğriler yer alır. Bu grafik, LED’in ışık çıktısındaki zamana bağlı değişimi gösterir.

LM-80 raporunda, ışık kaynağıyla ilgili bilgiler, ortam koşulları, elektriksel koşullar, sıcaklık değerleri, lümen değerleri ve zaman içerisindeki renk kaymaları yer alır. LM-80, ürün ömrü hesaplamaları ile ilgili yöntemler içermez. Bunun için TM-21 standardı kullanılmalıdır.

LM-80 testi genel olarak LED üreticileri tarafından gerçekleştirilir ve test sonucuna ilişkin rapor ürün teknik verileri ile birlikte paylaşılır. LM-80 testi, bu test için akredite edilmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilmelidir.

Aydınlatma üreticileri ve tasarımcılar, LED tercihi yaparken bu standartlaşmış verileri kullanmaktadır. Bu yüzden LM-80 raporu hem LED üreticileri hem de aydınlatma üreticileri için oldukça önemlidir.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. ÖZCAN GÜLEÇİN dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye’de LM-80 testi yapabilen TÜRKAK akreditayonlu tek laboratuvar PTC Laboratuvarı’dır.
    Fiyat ve teknik bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

    +90 216 225 03 41