ORCA Projesi Işık Üretmek İçin Yeni Malzemeler Araştırıyor

LED’lerde kullanılan boya ve fosfor dönüştürücüler için gerekli olan nadir toprak metalleri, dünyamızda sınırlı miktarda bulunmaktadır. Dönüşüm malzemeleri büyük oranda (%75’e kadar) nadir toprak metallerinden oluştuğundan ve bu metallerin Avrupa ve dünya çapında kısıtlı bulunmasından dolayı, alternatif boya ve fosfor çözümleri için acil bir ihtiyaç oluşuyor.

ORCA Projesi Işık Üretmek İçin Yeni Malzemeler Araştırıyor
17.10.2016
48
A+
A-

LED’lerde kullanılan boya ve fosfor dönüştürücüler için gerekli olan nadir toprak metalleri, dünyamızda sınırlı miktarda bulunmaktadır.

ORCA projesinin dört ortağından biri olan Osram Opto Semiconductors, organik boyalar ve inorganik fosfor dönüştürücüleri üzerinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütüyor. Mayıs 2016’da başlayan bu projenin amacı, yeni çözümler geliştirerek bu malzemelerin kullanım hacmini düşürmek ve bu yeni çözümlerin gerçek üretim aşamasında uygulanmasını sağlamak.

Alman Bakanlığı tarafından finanse edilen ORCA projesinde, yeni nesil beyaz ışık LED’lerin üretilmesi hedefleniyor. Projenin üç yıl sürmesi planlanıyor. Proje sonucunda üretim süreçlerinde gerekli nadir toprak malzemelerinin miktarında sürdürülebilir bir azalma elde edilmesi bekleniyor. Bu proje ile LED’lerin son derece verimli, maliyet etkin ve uzun bir ömre sahip olması sağlanabilir. Uzun vadede, geliştirilen bu melzemelerle üretilen LED’ler tüm aydınlatma pazarına servis edilebilir.

Osram Opto Semiconductors, BASF SE, Osram ve Saarland Üniversitesi ile oluşturulan konsorsiyum yeni kaynak tasarruflu dönüştürücü malzemeleri geliştirmek için birlikte çalışıyor. Osram Opto Semiconductors komponent tasarımları geliştirme, istiklarlı bir renk sunan dayanıklı yayıcı ve modülleri araştırma kısmında görev alıyor.

Şimdiye kadar beyaz ışık, mavi LED’ler ve genişbant yayan dönüşüm malzemeleri kullanılarak oluşturulmuştur. İstenilen yüksek renk kalitesini elde edebilmek için, kırmızı ve yeşil özel fosforlar ve bazen ek kırmızı LED’ler kullanılırdı. Dönüşüm malzemeleri büyük oranda (%75’e kadar) nadir toprak metallerinden oluştuğundan ve bu metallerin Avrupa ve dünya çapında kısıtlı bulunmasından dolayı, alternatif boya ve fosfor çözümleri için acil bir ihtiyaç oluşuyor.

Osram Opto Semiconductors

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.