Kuş Türlerinde Cinsiyet Değişimi LED İle Mümkün Hale Geldi

Şu anda, büyük ölçekli ticari denemeler yapma sürecine gelen LED ile kuş cinslerinin cinsiyetini belirleme çalışmalarının patenti alındı. Devrim niteliğinde olan teknolojinin hayvan yetiştiriciliği sektörünün verimini arttıracağı düşünülüyor.

Kuş Türlerinde Cinsiyet Değişimi LED İle Mümkün Hale Geldi
25.05.2016
269
A+
A-

Işık uygulamaları ile yumurtlayan embriyonun, doğal yöntemlerle cinsiyet değişimi üzerine bir patent başvurusu sayesinde ışığın etkisini bir başka uygulama üzerinde görmüş bulunuyoruz. Bu yenilikten önce yumurtadaki embriyonun cinsiyetini etkileyebilmek için tehlikeli olabilecek hormonlar kullanılıyor yada genetik olarak modifiye edilmiş organizmalar sayesinde istenilen cinsiyette civcivler elde edilebiliyordu.

ONCE firmasının CEO su Zdenko Grajcar konu ile ilgili; “Omurgalılar kromozomal ve non-kromozomal olarak gelişmekte olan embriyonun cinsiyetini belirleyebilmekte ve bir çok memeli hayvanda cinsiyetler genetik yolla, yani kromozomal olarak oluşmaktadır. Fakat koromozomal olarak yürüyen bu oluşumda, cinsiyet bağlantılı genler dimorfik yollar ile etkilenebilir. Bu da doğanın yarattığı normal bir süreçtir. Biz de ışık adsorpsiyonununu temel alarak yukarıdaki yöntemlere göre nispeten ucuz olan LED ile dar bir bantta ışık göndererek kuluçka döneminden önce cinsiyeti etkilemeye çalıştık. Bu devrimsel nitelikte olan araştırma sonucunda, kuş ve diğer hayvan üretimi piyasasında cinsiyeti etkileyebilmek üretimi ve verimliliği önemli ölçüde arttıracaktır. Örneğin yumurta üretiminde sadece dişi tavuk istenen bir cinsiyettir. Tavuklarda erkek/dişi olma oranı 51/49 olduğundan dişi olasılığını arttırmak yumurta üretiminde verimi de arttıracaktır. Diğer taraftan piliç endüstrisinde ise erkek tavuklar dişilere oranda önemli ölçüde yüksek büyüme oranı gösterir. Bu sektörde de erkek tavuklar tercih edilmektedir. Benzer senaryolar pek çok ticari yetiştiricilik için de söz konusudur. Şu anda firmamız ONCE, büyük ölçekli ticari denemeler yapma sürecine gelmiştir ve en geç 2016’da sektöre yenilikçi teknolojimizi getireceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.