LED Teknolojisi Tavuk Çiftliğine Girdi, Ölüm Oranları Düştü Verimlilik Arttı

LED’ler düşük enerji sarfiyatının yanında çevreye olan duyarlılıkları ile genel aydınlatmanın (iç ve dış aydınlatmalar) yanında, yapılan önemli Ar-Ge çalışmalarından alınan verimli sonuçlar doğrultusunda; bitki yetiştiriciliğinden hayvan yetiştiriciliğine kadar farklı alanlarda canlıların gelişim performanslarına katkı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

LED Teknolojisi Tavuk Çiftliğine Girdi, Ölüm Oranları Düştü Verimlilik Arttı
04.08.2016
556
A+
A-

Işık tüm canlıların gelişiminde ve yaşamında en önemli unsurlardan birisi olmuştur. İnsanoğlu dünden bu güne sürekli geliştirerek, güneşin olmadığı zamanlarda ve her alanda kullanabilmek adına güneşe en yakın ışık kaynaklarının arayışını sürdürmüştür.

Bu arayış LED Teknolojisi ile teknolojiye yapılmış en iyi katkılardan birisi olmuştur. LED’ler düşük enerji sarfiyatının yanında çevreye olan duyarlılıkları ile genel aydınlatmanın (iç ve dış aydınlatmalar) yanında, yapılan önemli Ar-Ge çalışmalarından alınan verimli sonuçlar doğrultusunda; bitki yetiştiriciliğinden hayvan yetiştiriciliğine kadar farklı alanlarda canlıların gelişim performanslarına katkı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Masterled Aydınlatma ve San. Tic. A.Ş. ilk olarak 2005 yılında %100 yerli sermaye ile şahıs firması olarak kurulmuştur. Firmamız her geçen yılda araştırma ve geliştirmeye verdiği yüksek önem ile kendini sürekli yenilemiştir. Geliştirdiği yeni LED’li ürünleri ile marka bilinirliğini artırmış ve müşteri memnuniyetini kalite politikası olarak benimseyerek, yerli üretimde Türkiye ve dünya çapında aranılan ve tanınan bir marka olma hedefini seçmiştir. Bu gün Anonim Şirket olarak ticari faaliyetini sürdüren firmamız müşterilerine en iyi hizmeti sunarak Türkiye’nin yerli üretimde önde gelen LED firmaları arasında yer almıştır.

Firmamız Masterled ürünleri ile Türk Tavukçuluk Sektörüne katkıda bulunmak amacıyla bir araştırma girişiminde bulunmuş ve araştırma sonuçlarını ilgili sektörün bilgilerine sunmuştur. Bursa İnegöl CP Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş. Tavuk Çiftliği Veteriner Hekimi Sn. Onur Karaca ve Masterled Aydınlatma San. Tic. A.Ş. Ürün Geliştirme Müdürü Sn. Ümit Gökçen işbirliği ile piliçlerin gelişim performanslarında etkili dalga boyları bilimsel bulgular ışığında saptanarak Masterled Aydınlatma San. ve Tic. A.Ş Laboratuvarında kriterlere uygun, özel LED diyotlar tasarlanmıştır. Çiftlik araştırması yeşil ve mavi olmak üzere Masterled ampulleri ile aydınlatılarak yapılmıştır. Aydınlatma sonucunda deney yapılan her alanda ki piliçlerin yemlenme, ağırlıklarındaki artışları, ölüm oranları, huzur ve refahı düzenli olarak Veteriner Hekim Sn. Onur  KARACA gözetimi altında kontrolleri  yapılarak raporlandırılmış; ilgili performans sonuçları kaydedilerek firmamız ile paylaşılmıştır. Sn. Onur KARACA’ nın yazılı raporlarının kısa özeti ve gözlem tablosu yem grafikleri, Masterled aydınlatma öncesi ve sonrası değerleri ile birlikte aşağıda gösterilmiştir.

Araştırma Raporu Sonuçları

Deney gruplarımızda; Masterled’in tarafımıza özel olarak hazırlayıp sunmuş olduğu LED’li ampuller homojen olarak dağılmış ve ışık şiddetinin her yerde aynı olmasına özen gösterilerek her metre kareye eşit hayvan sayısı yerleştirilmiştir.

  • Hayvanların kümes içerisindeki çalışmalarda ve dış ortamdan gelen ani yüksek gürültülerde daha sakin oldukları ve daha az strese girdikleri ve huzurlu oldukları görülmüştür. Bu durumun kümeslerdeki ölüm oranlarının azalmasına olumlu etkisi olmuştur. (Ölüm oranları azalmıştır.)
  • Mavi ve yeşil ışık kullanılan kümeslerde dönem içerisindeki yem tüketiminde olumlu yönde artışlar olmuştur. Bu tüketim ise ağırlık artışlarını etkilemiştir. (Diğer aydınlatmaya nazaran ağırlıkları artmıştır.)
  • Diğer ampullere göre %80 enerji tasarrufu sağlanmıştır.
  • Bakım onarım maliyetleri düşmüştür.
  • Düşük voltajla çalıştığı için çiftlikte elektriksel risk azalmıştır.
  • Doğru ürün tasarımı ve doğru ışık dalga boyları canlı gereksinimleri dahilinde kullanıldığında; canlılar üzerinde, ışığın etkili olduğu gözlemlenmiştir.
  • Düşük voltaj ile yapılan LED’li aydınlatma sistemi ile yenilenebilir enerji kaynakları (güneş enerjisi, rüzgar enerjisi vb.) ile de çalıştırma imkanı sunarak enerji tasarrufu yanında çevreye ve ülke ekonomisine katkıda bulunulabilmektedir.

Rapor sonuçlarında; LED teknolojisinin canlı gelişimine olumlu etkileri görülmüş, elektriksel risk faktörleri ortadan kaldırılmış, kısa vadede ciddi enerji tasarrufu ile işletme giderleri azaltılmış, doğal enerjilerin kullanımına imkan tanımış ve hem çevreye hem devlete olumlu yararlar sağlanabileceği gözlemlenmiştir.

Aydınlatma ve enerji verimliliği projeleri üzerine çalışan Ümit Gökçen, 15 yıldır Masterled Aydınlatma firmasında Üretim ve Ürün Geliştirme Müdürü olarak çalışmaktadır. Gökçen; LED teknolojisi ve LED aydınlatma konularında tecrübelerini ziyaretçilerimiz ile Aydınlatma Üniversitesi'nde paylaşmak üzere Aydınlatma Portalı'nda yazmaktadır.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.