LED Aydınlatma Nedir?

Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot), yani kısaca LED, en yeni aydınlatma teknolojilerinden biridir. Sağladığı faydalar sebebiyle, kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. En önemli faydası, düşük enerji tüketimi ve uzun ömrü sayesinde klasik aydınlatmaya göre çok daha ekonomik olmasıdır.

LED Aydınlatma Nedir?
03.04.2018
2.712
A+
A-

Light Emitting Diode, Türkçe ifadesiyle “Işık Yayan Diyot” demektir. Özetle LED, en yeni aydınlatma teknolojilerinden biri olarak bilinmekle beraber uzun süredir kullanılan bir aydınlatma türüdür. Temelde yeni teknolojiler ve ürünün ısınma problemlerinin çözülmesi, yeni LED teknolojileri ile sağladığı kullanımı hızla artmaktadır. Edison ampulü bulduğundan beri gelişen üçüncü nesil demek yanlış olmayacaktır. İlkini telli (flamanlı), ikincisini floresan ve gaz deşarj olarak yazarsak yanlış olmayacaktır. Bu üç değişik teknolojiyi tahtından edecek gibi duran bilinen yaygın aydınlatma LED ürünler son on yılların öncü ürünü olmuştur.

LED’lerin diğer aydınlatmalara göre en önemli avantajı, düşük enerji tüketimi, uzun ömürlü bilinen klasik aydınlatmaya göre (metal, sodyum, enkandesan) çok daha ekonomik olmasıdır. LED aydınlatma ürünleri, flamanlı ampullere oranla %80, tasarruflu ampullere göre %50 daha az enerji harcamaktadır. 50.000 saat ömür ile eski ampullerin yerini hızla almıştır.

LED teknolojisi mimari tasarımları da değiştirmiştir. Ampullerin şekline bağlı kalmak zorunda olmak yerine daha esnek ve değişken aydınlatmalar ile yer ve ışık lümen değerleri mimari tasarımlar lehine değişmiştir.

LED ürünleri otomasyon ile uyumluluk sağlayamaya bağlamıştır, farklı renk sıcaklıkları ve dim edilebilir seçenekleri de yaygınlaşmıştır. LED armatürlerin şıklığı kadar renksel geriverimleri, nesnelerin gerçek renkleri ile algılanmasını daha iyi sağlamaktadır. Işık verimliliği yüksektir, radiation değerleri ile orantılı olarak diğer aydınlatmalara göre daha iyi verimler alınmıştır.

LED teknolojisinin karbondioksit salınımı çok çok azdır, çevre dostudur. LED armatürlerin gazlı armatürlere oranla civa gibi ağır maddeler ve halojen gazlar bulunmamaktadır. Kullanım süreleri bittiğinde doğaya zararları yoktur.

Uzun ömür ve darbelere dayanma (cam yapısı olmaması) yapısı sayesinde LED aydınlatma ürünleri, müdahale edilmesi zor alanlarda verimli çözümler sunar. Ayrıca LED armatürler şık görünümleri ile mimari sanatsal aydınlatma için de tercih edilmektedir.

LED çeşitleri; ilk nesil LED’ler birkaç modüllü olan halen reklam tabelaları, dekoratif aydınlatmada kullanılan DIP LED; SMD 3528 , SMD 5050 gibi ölçüleri ile isimlendirilen, küçük boyutlu, sağladığı verimlilik ve montaj kolaylığı ile günümüzde en yoğun kullanılan SMD LED; genellikle birkaç çipten oluşan sıralı LED’ler tabelalarda hala en yoğun kullanılan ürünlerdir. En yeni ve en verimli LED teknolojisi olan LED projektör, wallwasher gibi armatürlerde kullanılan Power LED ve COB LED’leri kapsamaktadır.

LED aydınlatma ürünlerinin LED ampuller, LED paneller, LED projektörler, şerit LED’ler, LED spotlar, LED tavan armatürleri gibi oldukça farklı ürün grupları bulunmaktadır.

LED aydınlatmanın getirmiş olduğu faydalarla kullanılmadığı alan neredeyse yok denecek kadar azdır. LED aydınlatma, bina iç ve dış aydınlatmaları, endüstriyel aydınlatma, ofislerin aydınlatılması, park ve bahçelerde, sokak, cadde ve meydan aydınlatmaları, otomotiv ve reklam sektörü gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Ciddi miktarda enerji tasarrufu sağlayan LED armatürler, Amerika pazarının yaklaşık %50’sini ele geçirmesi durumunda bu teknolojinin getirisi elektrik enerji tüketimini 17 Gigawatt azaltacağı ve bu durumda yaklaşık olarak 17 klasik nükleer santralin gücüne eş değer olacağı tahmin edilmektedir.

LED aydınlatma fiyatları ise ışık değeri, model, güç, ışık akışı ve renk tercihi gibi öne çıkan başlıklarla belirlenmektedir.

3faz Teknik Ekibi

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.