Koridor Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir. Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde aydınlatmanın devam etmesi faydalı olacaktır.

Koridor Aydınlatması Nasıl Yapılır?
25.10.2017
2.008
A+
A-

Örneğimiz bir ev, otel, ya da işyeri olsun koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir.

Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir.

Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde aydınlatmanın devam etmesi faydalı olacaktır. Bu durum da mevcut aydınlatmaların %20 seviyesine kadar kısılmasıyla sağlanabilir.

Koridorlarda kamaşma etkisinden kaçınmak önemlidir. Kamaşma etkisini minimum seviyeye indirgemek için, ışık kaynağının önünde ışığı yumuşatacak bir difüzör bulunan aydınlatma elemanları kullanılabilir.

Bir diğer önemli konu da dikey aydınlatmadır. İyi bir dikey aydınlatma, yüzlerin daha kolay tanınmasını sağlar.

Eğer hareket sensörü, varlık dedektörü, gürültü sensörü gibi kontrol sistemleri kullanılacaksa, tüm alanı kapsadığından ve doğru bir şekilde çalıştığından emin olunmalıdır.

LED panel, LED spot, LED downlight, aplik ve lineer aydınlatma armatürleri gibi ürünler koridorlarda kullanılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, ürünün koridorun ihtiyaç duyacağı dar ışık dağılımını sağlayacak optik tasarıma sahip olmasıdır.

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Egemen Altıkardeşler dedi ki:

    Koridor aydınlatması ile ilgili yazınızdan elde ettiğim bilgileri benim de daha önce yaptığım araştırmalara ekleyerek bu konudaki bilgi birikimimi bir üst seviyeye taşımak isteğindeyim. Koridor aydınlatması uygulaması için Radar Sensör kullanmak istiyorum. 4x20m lik bir alanı tarayabilecek radar hareket sensörü modülü veya çipi arayışındayım. Bu konuda tecrübelerinize dayanarak bir öneride bulunabilirseniz minnettar olurum.