Kırmızı LED Işığı Kısırlığa Çare Olacak

İspanya’daki Autonomous Üniversitesi mensubu bir grup bilim adamı, 30 dakikalık sürelerle kırmızı LED ışığına maruz kalan domuz spermlerinin dölleme performanslarının arttığını keşfetti. Araştırma sonuçlarının insanlarda kısırlığın önlenmesi için uygulanan tedavilerde yeni bir alternatif olabileceği düşünülüyor.

Kırmızı LED Işığı Kısırlığa Çare Olacak
09.05.2020
1.180
A+
A-

Araştırmacılar kızmızı LED ışık ile domuz spermlerini uyarmayı başardı.

İspanya’daki Autonomous Üniversitesi mensubu bir grup bilim adamı, 30 dakikalık sürelerle kırmızı LED ışığına maruz kalan domuz spermlerinin dölleme performanslarının arttığını keşfetti.

Araştırma sonucu yayımlanan makalede; genellikle 37°C sıcaklıkta 90 dakika boyunca kalan spermlerin kalitesinde zamanla düşme gözlemlenirken aynı şartlarda kırmızı LED ışığına maruz kalan sperm hücrelerinde ise bu doğal bozunma olayının önlenmekte olduğu sonucuna varıldı.

Hücre Biyolojisi alanında çalışan Marc Yeste‘nin liderlik ettiği takım, deney düzeneği için; ticari olarak hazırlanmış domuz spermleri ve dalga boyu 620-630 nm aralığında değişebilen bilgisayar kontrollü LED ışık kullanıp, LED ışığın etkisini farklı süreleri deneyerek gözlemledi.

Araştırma sonucu, 5-10 dakikalık maruz kalma süresi spermlerde bir değişikliğe yol açmazken, 10’ar dakikalık döngülerle kırmızı ışığa maruz kalan spermlerin etkinliğinin arttığını ortaya koydu. En etkili yöntemin ise 10 dakikalık karanlık aralıklarla birlikte 10 dakika maruz kalınan kırmızı ışık setinde olduğu görüldü. Önceki çalışmasında kırmızı lazer ışığı kullanılarak bu etkinliği sağlayan bilim adamları, LED ile çalışmanın hem daha az maliyetli hem de daha stabil bir aktivasyon sağladığını savundular.

Araştırma sonuçlarının insanlarda kısırlığın önlenmesi için uygulanan tedavilerde yeni bir alternatif olabileceği düşünülüyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.