Üniversitelerde Aydınlatma Eğitimi Yetersizliği

Aydınlatma sektöründe eğitim eksikliği LED teknolojisiyle birlikte biraz daha dikkat çekici hale geldi. Üreticiler üniversitede aydınlatma konusunda eğitim almış, sağlam temellere sahip eleman bulamamaktan şikayetçi. Bazı tüketiciler de yerli üreticilerden satın aldıkları ürünlerde yaşadıkları problemlerden şikayet ediyor.

Üniversitelerde Aydınlatma Eğitimi Yetersizliği
24.02.2017
121
A+
A-

Aydınlatma sektöründe eğitim eksikliği LED teknolojisiyle birlikte biraz daha dikkat çekici hale geldi. Üreticiler üniversitede aydınlatma konusunda eğitim almış, sağlam temellere sahip eleman bulamamaktan şikayetçi. Bazı tüketiciler de yerli üreticilerden satın aldıkları ürünlerde yaşadıkları problemlerden şikayet ediyor. Bu kısımda üretici firmalar genellikle aydınlatma sektöründe tecrübeli adayları tercih ediyor. Çünkü üniversiteler hala aydınlatma konusunda yeterli eğitim sunamıyor.

Firmalar eğitimli eleman bulamamaktan, öğrenciler de yeterli eğitim alamamaktan şikayetçi. İkisinin de problemi ortak, ama çözüm şuan için yok. Aydınlatma Tasarımı konusunda da eksiklik hissediliyor. Elektrik ustaları bu eksikliği tamamladığını sanıyor ancak başarısız çalışmaları sıkça görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde bir anket başlattık. “Üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde, aydınlatma konusunda verilen eğitimleri yeterli buluyor musunuz?” sorusuyla paylaştığımız ankete sektör ilgilileri tarafından rekor katılım gösterildi.

Aydınlatma konusunda üniversitelerde verilen eğitimi yetersiz bulanların oranı %91 gibi büyük bir çoğunluğa sahip. Aslında sonuç şaşırtıcı değil.

Mimarlık fakültelerinde Aydınlatma Tasarımı konusunda eğitim verebilecek öğretim elemanı sayısı oldukça az. Benzer şekilde Mühendislik Fakültesi’nde (Elektrik-Elektronik Mühendisliği) de Aydınlatma konusunda eğitim yetersiz kalıyor. Aydınlatma konusunda çalışan çok değerli hocalarımız elbette var, ancak sayısı çok az. Laboratuvarlar da yetersiz. Aydınlatmada eğitim eksikliği ücretli sertifika programları ve seminerler ile giderilmeye çalışılıyor. Umarım bu alandaki eksiklik fark edilir ve gerekli düzenlemeler kısa sürede yapılır.

Aydınlatma Mühendisliği, Aydınlatma Mühendisi, Aydınlatma Tasarımcısı. Umarım çok yakında bunları sıkça duyarız.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Osman GÜRLER dedi ki:

    Bunu iş olarak bilen bile yok.aslında yeni binalara konutlara denetiçıktı ve bilgi verici ve kuralların olması lazim

  2. AHMET NECMETTİN YAZICI dedi ki:

    Gaziantep Üniversitesi Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümünde Aydınlatma Mühendisliği dersleri zorunlu ve seçmeli olarak çok yoğun bir şekilde işleniyor ama maalesef bu bölüm İstanbul ve Ankara gibi şehirlerdeki üniversitelerden uzak olduğu için dikkat çekmiyor ve bilinmiyor. Ama bu bölümden mezun olanlar aydınlatma ve LED konularında aldıkları yoğun dersler ile bu piyasada zaten yer almaya başladılar bile. Belki bölüm dikkat çekmedi ama mezunlarımız sayesinde zaman ile ismi duyulacaktır. İsteyen bölümün ders müfredatını bölümün web sayfasından kontrol edebilir.
    Prof.Dr.A.Necmeddin YAZICI