Güray Sanat Müzesi Tarihi Yapıtları LED İle Aydınlatıldı

Mağara içine inşa edilmiş bu yapı içerisinde nasıl oluyor da bu kadar doğal ve parlak bir ambiyans oluşuyor? Cevabı ise 3 harfli, “LED”.

Güray Sanat Müzesi Tarihi Yapıtları LED İle Aydınlatıldı
03.05.2016
235
A+
A-

Kapadokya gezimiz sırasında uğradığımız yerlerden biri olan Güray Kapalı Sanat Müzesi, 3700 metrekarelik kapalı alanıyla içerisinde hem atölye, hem de Kapadokya mimarisine uygun, iki katlı kaya oyma yeraltı şehri tarzında inşa edilmiş müze bulunan yörenin mutlaka görülmesi gereken bir destinasyonudur. İmalathanelerin bulunduğu yerde Anadolu kültürüne ait eski kapların kopyaları yapılmasının yanı sıra modern seramik ve çömlekler de yapılıyor. Atölyeye gelen müşteriler, seramik ve çömlek imalatının bütün aşamalarını görebiliyor. Toprağın sanata dönüşümünü izleyen müşteriler, isterlerse kendileri de çömlek yapımını deneyebiliyorlar. Hiç durur muyuz, biz de denedik ortaya pek de çömleğe benzemeyen bir kap çıktı. İşi ustaların eline bırakıp profesyonelce hazırlanmış atölyeleri seyre durduk.

guray-sanat-led-serit-aydinlatma-atolye

Çizim ve boyama işinin yapıldığı bölüme baktığımızda ortamın ışıl ışıl olduğunu fark ettik. Mağara içine inşa edilmiş bu yapı içerisinde nasıl oluyor da bu kadar doğal ve parlak bir ambiyans oluşuyor? Cevabı ise 3 harfli, “LED”. Bu denli ince işin yapılabilmesi aydınlatmanın önemini vurgulayan ressamlar da LED aydınlatma armatürlerine geçtikleri için çok memnunlar. LED aydınlatmanın hem göz yorgunluğunu azalttığını hem de renklerin gerçek derinliğini daha iyi görebildiklerini sağladığını sıkça söylediler. Bunun yanında aydınlatma giderlerinin önemli ölçüde azaldığını da eklediler.

guray-mini-heykel-cappadocia-statue

Mağaranın alt katlarında yer alan müze bölümü ise mimari yapısı ve konsepti ile dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi olma özelliğindedir. Müze; Antik Eserler Salonu, Modern Eserler Salonu ve Sergi Salonu olarak üç bölümden oluşmaktadır. Buradaki eserlerin aydınlatılmasında ise yine LED teknolojisinden yararlanılmıştır. Antik eserler ısıya ve neme karşı hassas olduklarından dolayı özellikle halojen lambalar yerine LED lambaların kullanılması eserlerin korunması açısından büyük fayda sağlamıştır. Bunun yanında sürekli nem getiren mağara içerisindeki nemi azaltmak için iklimlendirme üniteleri de tam gaz çalışmaktadır.

ceremony-vessel-led-guray-iron-age

LONELY PLANET tarafından Avanos bölgesinde tavsiye edilen gezilecek yerler arasında yer almakta olan Güray Sanat Müzesi hem antik hem de modern çağ eserlerini bir araya getirerek eşsiz bir ortam yaratıyor. Yolunuz Kapadokya’ya düşerse gezi listenize mutlaka ekleyiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.