Esnek PCB Nedir?

Esnek PCB, uygulama esnasında monte edilecek yüzeye ya da alana göre istenilen şekilde bükülebilen devre kartıdır. Esnek PCB’ler, devreye herhangi bir zarar vermeden kolayca bükülebilir. Esnek PCB’ler, günlük hayatta kullandığımız akıllı telefon, tablet, kamera, dizüstü bilgisayar, yazıcı gibi pek çok cihazın içerisinde bulunur.

Esnek PCB Nedir?
19.04.2022
1.489
A+
A-

Esnek PCB, uygulama esnasında monte edilecek yüzeye ya da alana göre istenilen şekilde bükülebilen devre kartıdır. Esnek PCB’ler, devreye herhangi bir zarar vermeden kolayca bükülebilir. Esnek PCB’ler, günlük hayatta kullandığımız akıllı telefon, tablet, kamera, dizüstü bilgisayar, yazıcı gibi pek çok cihazın içerisinde bulunur.

PCB’nin esnekliğini sağlayan içerisinde kullanılan alt tabaka malzemesidir. Esnek PCB’leri yapmak için genellikle naylon olarak da adlandırılan poliamid, bir organik termoplastik polimer olan PEEK (Polieter eter keton) veya şeffaf polyester film kullanılır.

Esnek PCB’nin katmanları, sert PCB ile aşağı yukarı aynıdır. Tek katmanlı esnek bir PCB, dielektrik alt tabaka filmi, bakır iletkenler, koruyucu kaplamadan oluşur. Esnek PCB’de yüzey kaplaması olarak lehim maskesi yerine kapton film olarak da bilinen poliimid filmi kullanılır. Yüksek sıcaklığa dayanıklı bu katman, devreyi hasarlara karşı korur.

Esnek PCB’lerin üretimi, sert PCB’lere göre daha maliyetlidir. Buna bağlı olarak satış fiyatı da daha yüksektir. Esnek PCB’ler belirli uygulamalar için birtakım avantajlara sahiptir ve bu nedenle bazı durumlarda ortaya çıkan yüksek maliyet kabul edilebilir.

Örneğin; tasarımcılar için alan kısıtlamalarının olduğu otomobil far ve stop lambalarında LED’lerin elektrik ve mekanik bağlantılarını yapmak için esnek PCB’ler yaygın olarak kullanılmaktadır. Benzer şekilde bir dekoratif aydınlatma ürünü olan şerit LED‘ler de esnek PCB’lerle yapılmaktadır. Bu sayede LED ışık şeritleri farklı geometrik şekillere kolayca uygulanabilir.

Esnek PCB’ler, birçok uygulamada konnektör ve kablo ihtiyacını ortadan kaldırarak bağlantı güvenilirliğini iyileştirir, montaj süresini kısaltır, cihaz boyutlarını küçültür ve tüm bunlara bağlı olarak genel maliyeti azaltır.

Esnek PCB’nin diğer avantajları, sert devre kartlarından daha hafif olması ve titreşime karşı yüksek dirence sahip olmasıdır. Bu nedenle hareketli elektronik cihazların içerisinde esnek devre kartları sıklıkla tercih edilmektedir.

Esnek PCB’lerin tamiri, sert PCB’lere göre farklı olmasa da biraz daha zordur. Hasarlı bir esnek PCB’yi tamir etmek için uygun ekipmanlara ve yüksek el becerisine ihtiyaç duyulur. PCB’ye müdahale etmek için önce devreyi saran koruyucu film çıkartılmalıdır. Onarım işlemi tamamlandığında koruma tekrar sağlanmalıdır.

Tasarım aşamasında esnek PCB’nin kullanımından kaynaklı avantaj ve dezavantajlar dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Bazı uygulamalarda esnek PCB seçimi zorunludur. Bunun dışındaki uygulamalar için maliyet ve fayda değerlendirmesi yapılarak hangi PCB’nin kullanılacağına karar verilebilir.

Kaynak: What Is a Flexible PCB?

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamıştır ve aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.