Çimleri 6 Kat Daha Hızlı Büyüten LED Aydınlatma Sistemi

Sony grubuna bağlı bir şirket olan Tokyo merkezli Sony Business Solutions, çimleri 6 kat daha hızlı büyüten yeni LED aydınlatma sistemini tanıttı. Brighturf olarak adlandırılan bu yenilikçi teknolojinin ticari amaçlı çim büyütme işlemlerinde kullanılması amaçlanıyor.

Çimleri 6 Kat Daha Hızlı Büyüten LED Aydınlatma Sistemi
11.10.2016
262
A+
A-

Sony grubuna bağlı bir şirket olan Tokyo merkezli Sony Business Solutions, çimleri 6 kat daha hızlı büyüten yeni LED aydınlatma sistemini tanıttı. Brighturf olarak adlandırılan bu yenilikçi teknolojinin ticari amaçlı çim büyütme işlemlerinde kullanılması amaçlanıyor.

Futbol, golf, beyzbol gibi çim tabanlı sporlar hedef kitlenin merkezinde yer alıyor. Sistem Kashima Antlers, Shinshu Üniversitesi, Showa Denko ve Sekishin Denki ile işbirliği içinde geliştirildi. Sony’ye göre Brighturf, çim büyütme amacıyla kullanılan ilk LED tabanlı aydınlatma sistemi.

Sistem, bir çerçeve üzerine monte edilen LED tabanlı ışıkların çimin 1,5 metre yukarısında konumlandırılmasıyla çalışıyor. Bu LED aydınlatma sistemi, 90 metrekarelik bir alanı kapsayacak şekilde monte edilebilir.

Sistemde kullanılan kırmızı ve mavi LED ışıklar sırasıyla 660nm ve 450nm dalgaboyunda ışık yayıyor. Bu kombinasyon fotosentez için idealdir ve güneşe bağımlılığın kaldırılmasına yardımcı olur. Brighturf, fotosentezi zaman sınırı olmadan sürekli kolaylaştırıyor.

Çimleri büyüten aydınlatma sistemi aslında yeni değil. Ancak, Brighturf bu amaçla LED aydınlatmayı kullanan ilk sistem diyebiliriz. Halojen bazlı sistemlerin kullanıldığı geçmiş uygulamalarda, ısınma sorunu sebebiyle çimlerde solma gibi olumsuz etkiler görülmekteydi.

Profesyonel spor uygulamaları alanının yanı sıra, Brighturf dünya genelinde çim yetiştiricileri için olmazsa olmaz bir araç haline gelebilir. Eğer çim hızlı büyürse, üretici daha fazla satış yapabilir ve buna bağlı olarak kârlılığını arttırabilir.

brighturf-led-aydinlatma-cim-yetistirme-2

BizLED Bureau

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. REFİK KIRCI dedi ki:

    BU FİRMANIN TURKİYE SATIŞ TEMSİLCİSİ VARMIDIR. VARS A İLETİŞİM BİLGİLERİNİ VEREBİLİRMİSİNİZ.SAYGILARIMLA