ABD, LED Dönüşümünü Zorunlu Hale Getiren Yasayı İptal Etti

ABD Enerji Bakanlığı (DOE), 5 Eylül 2019’da aldığı kararla 1 Ocak 2020’de başlayacak LED ampul geçiş politikasını ortadan kaldırdığını açıkladı. Bu kararla Obama yönetimi tarafından 2017 yılında kabul edilen verimlilik standartları iptal edilerek LED dönüşümü yavaşlatıldı.

ABD, LED Dönüşümünü Zorunlu Hale Getiren Yasayı İptal Etti
12.09.2019
165
A+
A-

ABD Enerji Bakanlığı (DOE), 5 Eylül 2019‘da aldığı kararla 1 Ocak 2020‘de başlayacak LED ampul geçiş politikasını ortadan kaldırdığını açıkladı. Bu kararla Obama yönetimi tarafından 2017 yılında kabul edilen verimlilik standartları iptal edilerek LED dönüşümü yavaşlatıldı.

Enerji verimliliği yasası ilk olarak 2007 yılında akkor ve halojen ampulleri ortadan kaldırmak için çıkarılmıştı. Trump yönetimi ise Amerikalıları enerji tasarruflu ampuller kullanmaya zorlayacak federal kuralları önemli ölçüde zayıflatmayı planlıyor.

Trump yönetimi, devlet düzenlemelerini ortadan kaldıran değişikliğin fiyatların düşmesine yardımcı olarak tüketiciye fayda sağlayacağını düşünüyor.

Enerji Bakanlığı sözcüsü Shaylyn Hynes, evleri ve işletmeleri nasıl aydınlatacaklarının seçiminin federal hükümete değil Amerikan halkına bırakılması gerektiğini söyledi.

Ulusal Elektrik Üreticileri Birliği, yaptığı açıklamada Amerikalıların daha verimli ampuller satın aldıklarını ve nihai kuralın pazarın devam eden, enerji tasarruflu aydınlatmanın hızlı bir şekilde benimsenmesini etkilemeyeceğini söyledi.

İş dünyası ve çevre gruplarının kar amacı gütmeyen bir koalisyonu olan Enerji Tasarrufu İttifakı başkanı Jason Hartke, “Enerji Dairesi bugün yanlış yaptı.” dedi. Hareketi zorlanmamış bir hata olarak nitelendirerek, “Verimsiz ampullerle enerjiyi boşa harcamak, sadece evler ve işletmeler için pahalı değil, iklimimiz için de korkunç.” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.