Ankara’nın Alt Geçitlerinde Aşırı Aydınlatma Sorunu

Ankara’nın alt geçitlerindeki tek problem aşırı yağış sonrası ortaya çıkan sel problemi değil. Aşırı aydınlatmayla ortaya çıkan konfor kaybı da önemli bir problem olarak dikkat çekiyor. Bu noktalarda gündüz aydınlığının gece de aynı şekilde sürdürülmesi, sürücüler için tehlike yaratıyor.

Ankara’nın Alt Geçitlerinde Aşırı Aydınlatma Sorunu
13.08.2018
537
A+
A-

Ankara‘nın alt geçitlerindeki tek problem aşırı yağış sonrası ortaya çıkan sel problemi değil. Aşırı aydınlatmayla ortaya çıkan konfor kaybı da önemli bir problem olarak dikkat çekiyor. Bu noktalarda gündüz aydınlığının gece de aynı şekilde sürdürülmesi, sürücüler için tehlike yaratıyor.

Ankara’da araçlı alt geçitlerde gece vakitlerinde aşırı aydınlatma sürücüleri rahatsız ediyor. Yüksek parlaklıkta, çok sayıda LED aydınlatma armatürü, alt geçitlerde ve köprü altlarında geceyi gündüze çeviriyor. Ancak bu noktalardaki aydınlık, yol genelindeki aydınlıktan yüksek olunca, sürücüler için olumsuz bir durum ortaya çıkıyor.

Tünel ve alt geçit aydınlatmalarında, projeler gündüz aydınlığına göre tasarlanır. Hava karardığında ise, aydınlatmalar kademeli olarak kısılarak sürücülerin adapte olması kolaylaştırılır. Gelişmiş otomasyon sistemleri ile bu kontrol kolayca sağlanabilir. Bu tür uygulamalarda, DALI veya 1-10V gibi sistemler sıkça tercih edilmektedir.

Gündüz sürüş esnasında, yoğun güneş ışığına maruz kalan göz bebekleri, karanlık bir tünele girdiğinde adaptasyon problemi yaşar. Bu durumun önüne geçebilmek için, tünellerde özel bir aydınlatma sistemi uygulanır. Sürücünün tünele yaklaştığı andan itibaren tünel içerisindeki aydınlığa adaptasyonu için gerekli koşullar oluşturulur. Tüneller, yüksek aydınlık seviyeleriyle sürücüyü karşılar bu sürücünün adaptasyonunu kolaylaştırır.

Gece vakitlerinde ise bu durumun tam tersi bir senaryo ortaya çıkar. Karanlık yol boyunca seyahat eden sürücü, bir anda yüksek aydınlık bir ortama girdiğinde benzer bir adaptasyon sorunuyla karşılaşır. Alt geçitlerde gündüz aydınlatmasının gece de aynı parlaklıkta sürdürülmesi, trafik güvenliğini açısından olumsuz bir durum ortaya çıkartıyor.

Kullanılan aydınlatma armatürleriyle ilgili önemli bir iddia da; armatürlerin otomasyon sistemine uyumlu olduğu, ancak bu özelliğinin kullanılmadığı yönünde.

Alt geçit, köprüaltı gibi alanlarda aşırı aydınlatma sonucunda ortaya çıkan tek problem trafik güvenliği üzerindeki olumsuz etki değil. LED’ler enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma elemanları olsa da, gereğinden fazla aydınlatma, enerji israfına yol açmaktadır. Enerji ithal eden bir ülke olduğumuz için, enerji tasarrufu bizim için oldukça önemlidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.