Amsterdam Işık Festivali

Amsterdam ışık festivali uzun kış gecelerinde ziyaretçilere göz kamaştıran bir deneyim yaşatıyor. Yerel halk ve binlerce turist gece karanlığında kanallar arasında dolaşarak ışıkla oluşturulmuş sanat eserlerini keyifle izleyebiliyor.

Amsterdam Işık Festivali
27.01.2020
757
A+
A-

Bu sene sekizincisi düzenlenen Amsterdam Işık Festivali, 28 Kasım 2019 19 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşti.

Her sene yüzlerce konsept arasından en iyi olanlar seçilerek, Amsterdam‘ın kendine özgü mimarisi ve şehir düzeni içerisinde açık hava sergisi olarak halka sunulur.

Kanallar arasında bisikletle, yürüyerek ya da özel olarak düzenlenen rehberli gemi turları ile bu eserleri seyretmek oldukça keyiflidir. Sanat eserleri su üzerindeki yansımaları ile oldukça etkileyici görünümler yaratırlar.

Sergiye ek olarak şehrin çeşitli bölgelerinde etkinlikler de yer alır. Kraliyet hayvanat bahçesinde düzenlenen gece yürüyüşü bu etkinliklerden biridir.

Bu senenin ana teması ise; Disrupt: bozukluk, aksama.

Eserlerin yaratılmasındaki esas düşüncenin açılımı ise şöyle özetlenebilir;

Bir bozulma ya da aksama kaos, çatışma ya da tehlikeye sebep olabilir; doğal afet ya da finansal kriz gibi. Ancak aynı zamanda insanları ve kurumları sorgulamaya, düşünmeye ve harekete geçmeye iterek olumlu bir değişime de neden olur.

Bu ana tema ile sergi için seçilen 20 sanatçı, sorgulayan, test eden, dikkat çeken ve özetle Amsterdam’ı sarsacak, aksaklıkları tasvir edecek, yansıtacak ve eleştirecek eserler yarattılar.

Bazı sanatçılar mevcut mimariyi esere dönüştürürken, bir kısmı da eserleri ile insanların doğa ve iklim üzerindeki etkileri konusunda halkı uyarmayı amaçladı.

Sergilenen eserlerden örnekler;

Atlantis

Sanatçı, iklimsel değişiklerinin sebep olabileceği, Atlantis’in yok olması gibi bir felaketin tekrarlanabileceğine dikkat çekiyor.

De Nachtloerrrders

Bu eserde ise, karanlıkta parlayan gözler ile şehirlerimizde gece boyunca gökyüzünü aydınlatmaya devam ederek, hayvan yaşam alanlarını rahatsız ettiğimiz vurgulanmak isteniyor.

AD. Empty Domination

Reklamların kişiler üzerindeki etkisi, ne düşünmemiz, nasıl yaşamamız hakkında verdikleri gizli mesajlara atıfta bulunan bir eser.

Amsterdam ışık festivali uzun kış gecelerinde ziyaretçilere göz kamaştıran bir deneyim yaşatıyor. Yerel halk ve binlerce turist gece karanlığında kanallar arasında dolaşarak ışıkla oluşturulmuş sanat eserlerini keyifle izleyebiliyor.

Sanat, ışık ve teknoloji ile birleşerek görsel bir festival yaratılıyor ve ana temanın da anlamına uygun olarak tüm dünyayı ilgilendiren çevre, iklim gibi konulara da dikkat çekiliyor.

Benzer ışık festivalleri Lyon, Sydney, Berlin, Gent, Eindhoven, Londra gibi dünyada başka şehirlerde de düzenleniyor.

Her biri ayrı ayrı muhteşem aydınlatma şovları olan bu festivalleri sanata ve aydınlatmaya ilgi duyan kişilerin ziyaret etmesi keyifli bir zorunluluktur!

Kaynaklar:
https://www.mr-amsterdam.de
https://www.holland.com

Ayşe Dilay Özkiper, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi'nin ardından eğitimine İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünde devam etmiştir. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nde aldığı işletme eğitiminin yanı sıra, aydınlatma tasarımı ve tekniği konularında çeşitli eğitimlere katılmıştır. Bugüne kadar olan 29 yıllık meslek hayatının son 20 yılını mimari aydınlatma alanında geçiren Özkiper, halen aydınlatma tasarımcısı ve danışman olarak kariyerini sürdürmektedir.
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.