50 TL’ye Yüksek Tavan Aydınlatması Olur Mu?

Lux ekibine, yüksek performanslı aydınlatmada inanılmaz teklifler sunan bir e-posta geldi. Uluslararası güvenlik sertifikalarına ve uzun garanti süresine sahip olduğu belirtilen ürün nasıl bu kadar ucuza satılabilirdi?

50 TL’ye Yüksek Tavan Aydınlatması Olur Mu?
30.10.2017
1.028
A+
A-

Lux ekibi Çin‘den bir yüksek tavan aydınlatma armatürü sipariş etti. Ürün, Aydınlatma Endüstrisi Birliği (LIA) tarafından yapılan güvenlik testlerinde başarısız oldu.

Ekibe, yüksek performanslı aydınlatmada inanılmaz teklifler sunan bir e-posta geldi. Uluslararası güvenlik sertifikalarına ve uzun garanti süresine sahip olduğu belirtilen ürün nasıl bu kadar ucuza satılabilirdi?

E-postada farklı alternatifler bulunsa da Lux ekibi UL sertifikasına ve CE işaretine sahip üç yıl garantili ürünü seçti.

Fiyat sadece 15,80$ (yaklaşık 50 TL) seviyesindeydi. Renk sıcaklığı, teslimat ücretleri ve ödeme bilgileri netleştiriltidikten sonra sipariş verildi.

Siparişten dört hafta sonra ürün Lux Towers’a ulaştı. Ekip ambalaj kalitesi için 10 üzerinden 10 puan veriyor. İlk muayene sonucunda da mekanik kaplama iyi bulundu, keskin kenarlar yoktu, vidalar doğru yerdeydi ve iyi bir boya işçiliği vardı.

Ancak ürün beklediklerinden daha hafifti, bu yüzden soğutma görevini nasıl yerine getireceği merak konusu oldu.

Daha yakından incelendiğinde birkaç şey ters görünüyordu. İlk olarak, ürün üzerinde bir etiket yoktu. UL onayını, CE gerekliliğini gösteren bir ifade de yoktu. Hatta aydınlatma armatürünün gücü bile üzerinde yer almıyordu.

Kabloyu incelediklerinde ise, güç hattında toprak telinin olmadığı fark edildi.

Hafifliği elde etmenin en önemli unsuru, patentli bir sürücüye sahip olması şeklinde yorumlandı. Ancak kapak açıldığında, orada bekledikleri sürücüyü göremediler.

Armatür enerjilendirildi ve çalıştırıldı. Çok parlak bir ışık vardı belki biraz görünür ışık titreşimi vardı. Bir kaç saat sonra armatür hala çalışıyordu. Ancak soğutucu ısınmıştı ve boya kürleme kokusu gelmeye başlamıştı.

Ekip, üniteyi birkaç saatten fazla çalıştırmaya cesaret edemedi ve ürünü İngiltere, Telford’daki Aydınlatma Endüstrisi Birliği Laboratuvarı‘ndaki uzmanlara teslim etti.

LIA’nın uzman ekibi üniteyi, CE sertifikasının omurgası olan EN60598‘e uyumluluğunu ölçmek için gerekli testlere hazırladı.

Ünite güvenlik testleri için hazırlanırken, arızalandı. Hal böyle olunca ürünün 100 lm/W olup olmadığı test edilemedi. Renk kalitesi ve ışık titremeleri de ölçülemedi.

Bir dahaki sefere, inanılmaz fiyatlar vaat eden bir e-posta alırsanız, iki kez düşüneceğinizden eminiz.

Lux ekibi tarafından alınan e-posta iletisi. Her gün böyle binlerce pazarlama mesajı sektör ilgililerine gönderiliyor.

Siparişten dört hafta sonra, yüksek tavan aydınlatma armatürü sağlam bir paket içinde ofise ulaştı.

Ekip kapağın altında patentli bir sürücü ile karşılaşmayı beklerken, aradığın bulamadı.

Lux Review

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.