Araç İçi Aydınlatma: Yolcularla İletişim Kurmanın Yeni Yolu

Alman otomotiv devi Volkswagen’in elektrikli SUV’u ID.4, araç içi aydınlatmaları yolcularla iletişim kurmak için kullanılıyor. Ön camın altına yerleştirilen 54 LED, hem aydınlatma desenlerini hem de renkleri kullanarak yolcularla iletişim kuruyor.

Araç İçi Aydınlatma: Yolcularla İletişim Kurmanın Yeni Yolu
15.04.2023
1.151
A+
A-

Alman otomotiv devi Volkswagen‘in elektrikli SUV’u ID.4, araç içi aydınlatmaları yolcularla iletişim kurmak için kullanılıyor. Ön camın altına yerleştirilen 54 LED, hem aydınlatma desenlerini hem de renkleri kullanarak yolcularla iletişim kuruyor.

Sürücü araca bindiğinde beyaz ve mavi renklerden oluşan bir hoş geldiniz animasyonu onu karşılıyor. ID.4, bir elektrikli araç olduğundan motorun çalışıp çalışmadığını gösterecek bir motor gürültüsü bulunmuyor. Özel bir aydınlatma gösterimiyle sürücüye aracın çalışıp çalışmadığı bilgisi veriliyor.

Aydınlatma sistemi, araç hareket halindeyken de sürücüye kılavuzluk etmeye devam ediyor. Sürücünün ani frenlemesini gerektirecek bir araç, yaya veya nesne algılandığında yanıp sönen kırmızı ışık sürücüyü uyarıyor. Navigasyon sistemiyle birlikte çalışabilen aydınlatma sistemi, mavi bir ışık ve kayar animasyon yardımıyla dönüş yönünü sürücüye gösteriyor.

Bunların dışında yanıp sönen yeşil ışık, bir telefon görüşmesini belirtiyor. Sürücü ve yolcuların sesli komutlarına ise önündeki beyaz ışıkla tepki veriyor.

Aydınlatma, aracın dışındaki kişilerle de iletişim kuruyor. Şarj esnasında görünen yeşil durum çubuğu, şarj seviyesinin aracın dışından görülmesini mümkün hale getiriyor.

Volkswagen mühendisleri, sürüş esnasında dikkat dağınıklığını en aza indirmeye yardımcı olacak sürücüyle yeni iletişim kurma yollarını ararken bu yenilikçi çözümü buldu. Yazılım güncellemeleri ile sisteme daha fazla özelliğin kazandırılması bekleniyor. ID.4’ün tüm donanım paketlerinde standart olarak gelen bu özellik, zamanla diğer araçlarda da karşımıza çıkabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.